1. Ana Sayfa
  2. Savunma Sanayi
  3. 2018 Savunma Sanayi İçin Rekorlar Yılı Oldu
Trendlerdeki Yazı

2018 Savunma Sanayi İçin Rekorlar Yılı Oldu

2018 yılı içinde birçok önemli gelişme yaşayan Türk savunma sanayisi, tarihteki en üst noktasına yükseldi. Yerlilik oranı yüzde 68'i geçerken tarihteki en büyük savunma sanayii ihracatı da geçtiğimiz sene içinde gerçekleştirildi.

2018 Savunma Sanayi İçin Rekorlar Yılı Oldu

Türkiye’nin savunma sanayi alanında büyümesi aralıksız devam ediyor. İhtiyaç duyulan sistemlerin dışa bağımlı olmaktan kurtarılıp yerli imkanlarla üretmesi, teknolojik alanda büyümeyi arttırdı. Oluşturulan istihdam ile birlikte de ekonomiye büyük kazanç sağlandı. Üstelik üretilen sistem ve araçların yurt dışından da rağbet görmesiyle birlikte ihracatlar yapıldı.

2018 yılı içinde iki büyük savunma sanayi ihracatı gerçekleştirildi. Bunlardan ilki Pakistan’a ihraç edilen 4 adet MİLGEM’di. Bu ihracat kayıtlara en büyük ihracat olarak geçmişken Pakistan’dan bir satın alım daha gerçekleştirildi. Pakistan, Türkiye’nin Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri T129’dan 30 adet satın alarak, MİLGEM’in rekorunu kırdı. Böylelikle savunma sanayimiz tek seferde en büyük ihracat başarısını yakaladı.

t625-genel-maksat-helikopterinin-adi-belli-oldu
GÖKBEY

Temmuz ayı içinde de kara sistemleri üreticisi OTOKAR, ismi açıklanmayan bir Asya ülkesine 28,9 milyon dolar değerinde taktik tekerlekli zırhlı araç ihracatı gerçekleştirdi.

Teknofest’te gösteri düzenleyen T129 ATAK

Kara sistemleri üreticisi FNSS (yüzde 51 Nurol Holding yüzde 49 BAE Systems) Umman’a 513 milyon dolarlık PARS III 8×8, PARS III 6×6 araçlarını toplamda 172 adet sattı.

Geçtiğimiz günlerde de Türkiye’nin ilk SİHA’sı Bayraktar TB-2’nin Ukrayna’ya ihracatı gerçekleştirildi. Ukrayna, Türkiye’den başka ilk kez Bayraktar TB-2 kullanan ülke oldu.

ALTAY-on-gorsel

Savunma sanayinde çalışmalar aralıksız sürüyor

Geleceğin araçlarından biri olacak jet motorlu İHA için de Türkiye AKINCI İHA projesini başlattı. Dünya’da bu konuda çalışan sadece 3 ülke bulunuyor. Bunlardan biri de Türkiye.

İhracatlar birlikte yeni projelere dair haberler de geldi. Bunlardan ilki helikopterlerimizde kullanılmak üzere geliştirilen turboşaft motorun ilk ateşlemesi gerçekleştirildi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığının ana muharebe tank ihtiyacını karşılamak üzere geliştirilen ALTAY Tank Projesi’nde seri üretim için çalışmalar başlatıldı. Ayrıca ALTAY’în yerli motora sahip olması için de projeye hız verildi.

Yine gelecekte kullanılacak silahlardan olan elektromanyetik toplar için de ilk kez testler yapıldı. Şahi 209 ve Tufan sistemleri testlerde üstün performans sergiledi.

TUSAŞ tarafından üretilen ilk İHA’mız ANKA, ilk kez yerli motorla birlikte uçuş yaptı.

Türkiye’nin ilk deniz füzesi Atmaca’nın seri üretimine geçildi.

Daha birçok gelişmenin yaşandığı savunma sanayinde çalışmalar hızını kesmeden devam ediyor.

Bir önceki makalemiz olan T625 Genel Maksat Helikopterinin Adı Belli Oldu başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hasan Burus

Merhaba ben Hasan. İstanbul'da yaşıyorum. Teknoloskop kurucu editörüyüm. Yeni teknolojiler üzerinde araştırma yapmayı seviyorum. Bu araştırmalar sonucunda da size yazılarımı ulaştırıyorum.

Yorum Yap