1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. 2018 Yılında Çıkarılması Planlanan Yeni Oyunlar Neler?

2018 Yılında Çıkarılması Planlanan Yeni Oyunlar Neler?

2018 Yılında Çıkarılması Planlanan Yeni Oyunlar Neler?

2017 yılının özellikle son aylarında oldukça başarılı oyunların yer aldığı bir dönem oldu. Assassin’s Creed Orgins, Wolfenstein 2: new colossus, Mario Odyssey, The Legend of Zelda Breath of The Wild ve Horizon Zero Down gibi önemli yapımların yılı olan 2017 yılını artık geride bırakıyoruz. Özellikle 2017 yılında ülkemizde gelişen oyun kültürüne ek olarak bu tür oyunların da piyasaya çıkarılması bir çok kişiyi oyun kültürüne ve dünyasına dahil etti. Peki 2018 yılında bizi hangi oyunlar karşılayacak. Kısacası sorumuz; 2018 yılında çıkarılması planlanan yeni oyunlar neler?

Ne yazık ki çıkarılması planlanan tüm yapımları burada sizlere sunmamız çok zor. Bunun sebebi ise çıkarılması planlanan oyunların sayısı oldukça fazla ama biz bu oyunların içerisinden sizlere en önemlilerini ve ilginizi çekebilecek olanların tümünü(bu bile az bir sayı değil) tanıtımları ile beraber sıralayacağız.

İşte karşınızda 2018 yılında çıkacak yeni oyunlar

 

Monster Hunter: World

 

Platform: PS4, Xbox One, PC

Çıkış Tarihi: 26 Ocak 2018

Capcom bir önceki Monster Hunter serilerine kıyasla daha fazla çeşitliliğin olacağı bu oyun dünya çapında büyük bir kitle tarafından beklenmekte. Vaat edilen çeşitlilikler ise oyundaki temel ögeler olan Canavarların çeşitliliği ve bu canavarlara karşı kullandığınız silahların ve eşyaların çeşitliliği. Farklı kamuflaj dinamiklerinin de ekleneceği belirtilen oyunda ayrıca çok daha üst bir grafik kalitesi de sunulmak isteniyor.

 

Dragon Ball FighterZ

Dragon Ball FightersZ

 

Platform: PS4, Xbox One, PC

Çıkış Tarihi: 26 Ocak 2018

Eski Dragon Ball Z oyunları hali hazırda kendine dünya çapında bir kitle oluşturmuştu. Şimdi ise seriye bir yeni oyun daha ekleniyor. 1vs1, 2vs2 ve 3vs3 gibi çeşitli varyasyonlarla bizleri harika dövüş atmosferinin içerisine çekmeyi amaçlayan Dragon Ball FightersZ, yayınlanan fragmanlarda görüldüğü kadarıyla oyunda yer alan karakterlerin bazılarına yeni modellemelerle yenilemeler yapılmış. Özellikle Dragon Ball anime hayranlarının merakla beklediği oyun bir kaç ay sonra oynanabilir olacak.


Far Cry 5

Far Cry 5

 

Platform: PS4, Xbox One, PC

Çıkış Tarihi: 27 Şubat 2018

Far Cry serisi bu yeni oyununda bizleri bir önceki oyunu olan Far Cry 4‘deki gibi egzotik bir ortama götürmeyecek. Bunun yerine Amerika’da aşırı dinci terörist bir gruba karşı mücadele ettiğimiz bir ortamda bizlere yeni hikayesini sunacak. Bu hikayede bir polis memuru olan karakterimizin bahsi geçen terör grubuna karşı olan mücadelesi konu alınacak. E3’te yapılan tanıtım ve oynanış videolarına bakarsak ayrıca oyunda ciddi bir grafik yükseltmesi görülüyor. Far Cry 5 2018 yılında en çok beklenen oyunlar arasında yer alıyor gibi.

Sea of Thieves

Sea Of Thieves

 

Platform: Xbox One, PC

Çıkış Tarihi: 2018’in ilk çeyreği

Microsoft’un geliştirdiği Sea of Thieves, korsanlık teması üzerine kurulmuş ender oyunlardan biri. Çoklu çevrimiçi bir oyun olan oyunda kendi korsan tayfanızı kurabilecek veya başka bir tayfaya katılabileceksiniz. Bunla beraber ihanet, yalan, yağmalama ve hırsızlığın ön planda olduğu oyunda tayfanıza ihanet ederek hırsızlık yapabilecek veya ekip arkadaşlarınız tarafından ihanete uğrayabilecesiniz. Tabi korsanlık denince bunlardan bahsetmemek olmazdı fakat bu tür içerikleri barından ayrıca çevrimiçi oynan Sea of Thieves şu an için kendi klasmanında pek rakibi yok gibi duruyor.

 

A Way Out

A Way Out

 

Platform: PS4, Xbox One, PC

Çıkış Tarihi: 2018’ın ilk çeyreği
Sadece co-op olarak oyananabilcek olan A Way Out, oyunculara oldukça farklı bir deneyim sunmayı amaçlıyor. Co-op şekilde arkadaşımızla hapishaneden ortak bir şekilde hapishaneden kaçmaya çalışacağımız oyun oldukça ilginç gözüküyor. İlginç gözükmesinin sebebi oyunun sizi zorunlu olarak co-op oyuna itmesi. Belli ki oyun içerisinde bir çok görev ve bulmaca iki kişinin iş birliğiyle yapılıp çözülecek şekilde ayarlanmış. Kesin bir tarih olmasa da A Way Out da 2018 Yılında Çıkarılması Planlanan Yeni Oyunlar arasında.


Crackdown 3

Crackdown 3

 

Platform: Xbox One, PC

Çıkış Tarihi: 2018’ın ilk çeyreği

Crackdown 3’te süper güçlere sahip bir polisi yönetip suçlularla savaşacağımız bir oyun olacak. Fütüristik bir metropolis kentte serbest bir şekilde açık dünya görevleri yapacağımız oyunda ayrıca co-op ve pvp modlar da olacak. Kaotik bir dönemde geçen oyun da binaların arasında jet-pack ile süzülüp suçlu aramak en büyük zevklerden biri olacak gibi.

 God of War

God of War

 

Platform: PS4

Çıkış Tarihi: 2018’ın ilk çeyreği

God of War serisini oynamadıysanız bile muhakkak bir yerlerde görüp duyduğunuz bir seridir. Sony’nin özel(exclusive) serileri arasında en başarılısı olarak gösterilen God of War yeni bir oyun ile 2018’de karşımıza çıkacak. Bu yeni God of War’dfa geçmiş oyunlara göre biraz daha farklı bir Kreytos ile karşılaşacağız. Kreytos sakal bırakmış silah olarak eline bir balta almış ve en önemlisi de o bir baba. Evet oyun içerisinde Kreytos ve oğlunun serüvenini göreceğiz. Oğlunu yetiştirmeye çalışan Kreytos sizi korkutmasın çünkü oyunda hala bir çok mitolojik canlı mevcut ve bunlarla savaşmayı sürdürüyoruz.

Red Dead Redemption 2

red dead redemption 2

 

Platform: PS4, Xbox One, PC

Çıkış Tarihi: 2018’ın ikinci çeyreği

Rock Star Games’in yaptığı ve açık dünya kovboy temalı bir oyun olacak Red Dead Redemption 2, 2018 yılının en çok beklenen oyunlarının arasında. Bunun en büyük nedeni ise Rock Star Games’in yaptığı oyunlardaki başarısı. Tek oyunculu hikaye odaklı ve Çok oyunculu iki farklı modla çıkarılması beklenen oyunda iddialara göre hiç görülmemiş genişlikle serbest bir açık dünya haritası olacak. Rock Star Games‘in her konuda başarılı olması bu oyun hakkında hiç bir kaygı gütmememizi sağlıyor.

Anthem

anthem

 

Platform: PS4, Xbox One, PC

Çıkış Tarihi: 2018’ın son çeyreği

EA Games’in yeni geliştirdiği bu oyun içerisinde oldukça ilginç ögeler barındıracak. Anthem‘in en dikkat çekici özelliği bilim-kurgu teması üzerine kurulu dev bir haritaya sahip olacak olması. Oyun çerisinde co-op olarak yada kendi başımıza yeni canlılar, yeni gezegenler, yeni biomlar keşfedeceksiniz. Kısacası oyun bizlere keşif hissini son derece yoğun bir şekilde tattırmak istiyor. Ayrıca söylentilere göre Mass Effect’in ilk iki oyununun yazarı şuanda Anthem‘in hikayesini yazan kişi. Ortaya nasıl bir oyun çıkacağını biz de oldukça merak ediyoruz.

State of Decay 2

State of Decay 2

 

Platform: PS4, Xbox One, PC

Çıkış Tarihi: 2018’ın son çeyreği

The Walking Dead dizisi sayesinde popülerleşen zombi temasını artık bir çok oyunda görmeye başladık. State of Decay 2‘de zombi temalı hayatta kalma oyunlarından biri olacak. Arkadaşlarınızla beraber hayatta kalmaya çalıştığınız zombi cennetinde binalar kurup silahlar yapıp hayatta kalmaya çalışacağız. Fakat State of Decay 2’de diğer zombi temalı hayatta kalma oyunlarında olmayan bir kaç ilginç dinamik mevcut. Bunlardan biri ki bize göre oldukça önemli, eğer bir zombi arkadaşınızı ısırırsa ona ne yapacağınızı seçmeniz gerekli. Elinizde olan sınırlı kaynaklarla onu tedavi etmeye mi çalışacaksınız yoksa oyun arkadaşınızı öldürüp yolunuza devam mı edeceksiniz. İşte bu dinamik sayesinde kendini diğer muadillerinden ayıran State of Decay 2018 yılında çıkacak yeni oyunlar arasında yerini almış durumda.


Skull and Bones

Skull and Bones

 

Platform: PS4, Xbox One, PC

Çıkış Tarihi: 2018’ın son çeyreği

Ubisoft‘un geliştirdiği Skull and Bones, Assassin’s Creed Blag Flag oyununda yer alan gemi savaşlarının oldukça beğenilmesinin ardından yapımına karar verilen bir oyun. Tahmin edeceğiniz üzere gemi savaşları yaptığınız korsanlık temalı oyunda tek kişilik hikaye modu yer alacak olsa da asıl odaklanılan kısım çevrimiçi savaşlar olacak. 18.yy‘da açık denizlerde geminizle seyahat edip savaşabileceğiniz Skull and Bones ayrıca meşhur denizci efsaneleri olan doğa üstü bir çok ögeyi de içerisinde barındıracak. Assassin’s Creed Blag Flag‘ın suikastçisiz olan veriyonu diyebileceğimiz bu oyun da 2018 yılında beklenen oyunlar arasında.

Darksiders 3

Darksiders 3

 

Platform: PS4, Xbox One, PC

Çıkış Tarihi: 2018 (Net bir tarih yok)

Darksiders serisi geniş açık dünyası ve dövüş sistemiyle oldukça etkileyen yapımlardan. Yeni çıkacak oyunu Darksiders 3‘te eski oyunlarının aksine kadın bir kahramanımız var. Kırbaç kullanan kahramanımız ile birlikte oyuna oldukça çeşitli dövüş dinamikleri eklenecek.  Öyle ki kahramanımız Lady Fury fiziksel değil daha büyüsel bir karakter olacak. Şeytani varlıklara karşı kırbaç ve büyülerimiz ile mücadele edeceğimiz bu yeni Darksiders oyunu 2018’de çıkarılması beklenen diğer bir oyun.

Metro Exodus

 

Platform: PS4, Xbox One, PC

Çıkış Tarihi: 2018 (Net bir tarih yok)

Metro serisinin 3. oyunu olacak olan Metro Exodus’da yer altından açık dünyaya çıkıp mutasyona uğramış hayvanlara karşı mücadele vereceğiz. Nükleer bir facia sonrası bir Rusya’da geçen oyun FPS türünde olmasının yanı sıra hayatta kalma(Survivor) ögelerine de yer verilecek.. Yayınlanan tanıtım videolarından gördüğümüz kadarıyla en tiksindirici yaratıklar mutasyona uğramış dev fareler ve en tehlikeli canlılar ise mutasyona uğramış garip şekilli ayılar. Ayıca tanıtım videolarından görüldüğü üzere oyunun grafikleri ve geçtiği ortam muazzam görünüyor.

Spider-Man

Spider Man

 

Platform: PS4

Çıkış Tarihi: 2018 (Net bir tarih yok)

Açık dünyada gelişmiş örümcek adam güçlerinizle serbestçe dolaşabileceğiniz bir oyun düşünün. Sağa sola ağ atarak ilerleyebileceğiniz istediğinizde en yüksek binalara sadece ellerinizle tırmanabileceğiniz bir oyun. İşte bu oyun geliyor yalnıca PS4’e gelecek olan yeni Spider-Man oyunu tahmin edileceği üzere Sony özel(exclusive) oyunlarından. Yapımcıların açıklamalarına göre hem oynanış hemde hikaye bakımından eşi görülmemiş bir süper kahraman oyunu olacak olan Spider-Man herkesi heyecanlandırbilecek bir oyun.

Final Fantasy 7 Remake

Final Fantasy 7 Remake

 

Platform: PS4

Çıkış Tarihi: 2018 (Net bir tarih yok)
Özellikle JRPG hayranlarının en çok beklediği oyunlardan biri olan Final Fantasy 7 Remake, bir yeniden yapım. Final Fantasy 7’nin modern ve 3 boyutlu grafiklerle yeniden yapımı olacak oyun eski  tarz oyunları özleyenler için oldukça güzel bir alternatif olacak. Ayrıca yapımcıların açıklamalarına göre Final Fantasy 7 Remake, Final Fantasy 15’e benzetilmeye çalışılmadan Final Fantasy 7’ye bağlı bir oyun olacak.


The Last of US Part 2

The Last of Us 2

 

Platform: PS4

Çıkış Tarihi: 2018 (Net bir tarih yok)

Çok sevilen ve beğenilen hikayesiyle oldukça popüler olan The Last of Us‘ın devam oyunu olacak The Last of Us Part 2 orijinal hikayeden 5 yıl sonrasını konu alacak. 5 yıl sonra Ellie artık büyümüştür ve fragmanda gördüğümüz kadarıyla bir şeylere oldukça sinirlenmiştir. Joel ise bir şekilde onu durdurmaya ve doğru yolu göstermeye çalışacak gibi duruyor. Tabi hikaye hakkında bir şey söylemek imkansız fakat ilk oyunu baz alarak konuşursak bu yeni oyunda hikaye yönüyle bizleri tatmin edeceğe benziyor. The Last of Us Part 2 her ne kadar 2018 yılında çıkarılması planlan yeni oyunlar arasında olsa da oyunun yapımcısının oyunun hala geliştirme aşamasında olduğunu açıkladı.

 

Sizlere  2018 yılında çıkarılması planlanan yeni oyunlar listemizi tanıttık. Artık 2018 yılında hangi oyunların çıkacağını biliyorsunuz. İlk paragrafta belirttiğimiz gibi bütün oyunları tanıtarak paylaşmamız mümkün değil bu sebeple yalnızca ilginizi çekebilecek oyunları tanıtarak paylaşalım istedik. Eğer bu oyunlara ek olarak listeye eklenmesini istediğiniz ve beklediğiniz oyun varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

Bilim, teknoloji konularıyla ilgilenen ve video oyunlarını seven bir kişi olan Faris, yaklaşık 3 yıldır bu konularla ilgili makale ve haberler yazıyor. 24 yaşında olan Faris ayrıca İngilizce çevirmenlik bölümünde okuyor.

Yorum Yap