50 TB diskler için çalışmalar başlatıldı

Seagate, 50 TB diskler için çalışmaların başladığını duyurdu. Geçtiğimiz zamanlarda 18 TB diski duyuran firma, yeni çalışma takvimini de paylaştı.

Günümüzde yüksek kapasiteli disk üretimi için pek çok firma çalışmalarına devam ediyor. Dünyaca ünlü disk üretici firması Seagate, ürettiği HDD ve SSD türü disklerle tanınan bir marka. Oldukça büyük hedefleri kafasına koyan firmanın yeni hedefi 50 TB disk üretmek.

TSMC 2 nm transistör için çalışmalara başladı

50 TB diskler için Seagate çalışmalara başlıyor

Seagate, gelecek yıllar için yeni depolama hedeflerini açıkladı. Geçtiğimiz aylarda 18 TB HDD diski piyasaya sunan firma, ilerleyen zamanlarda 20 TB diskin piyasaya sürüleceğini duyurdu. 20 TB diskin piyasaya sürülmesinden sonra 2026 yılına kadar kendine bir hedef koyan Seagate, 30 TB ve 50 TB’lık disklerin üretimi için çalışmalar yaptığını açıkladı.

HAMR yani ısı destekli manyetik kayıt sistemi ile 50 TB disk üretmeyi planlayan firma, bu konuda çalışmalara ve testlere devam ediyor. HAMR sistemi ile inç kare başına 2 ile 6 TBit arasında veri yoğunluğu bekleniyor. Bu da şu anki teknolojiye göre oldukça güçlü bir değer. HAMR diskler ilk olarak 20 TB depolama biriminde kullanılmaya başlanılacak.

İlginizi Çekebilir

50 TB depolama alanı günümüz tüketicileri için yüksek bir miktar olsa da sunucular ve kurumlar için oldukça ideal bir disk olacak. Yüksek boyutlu diskler sayesinde hem yer tasarrufu sağlanacak hem de depolama ve soğutma maliyetleri düşecek.

Bizi Google News üzerinden takip edin, yeniliklerden haberdar olun.

Bir önceki yazımız olan TSMC 2 nm transistör için çalışmalara başladı başlıklı makalemizde 2 nm, 3 nm ve AMD hakkında bilgiler verilmektedir.

Mucosoft:

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.