5G’yi Destekleyen Telefonlar Neler?

Günümüzde internet erişim hızları giderek artıyor. Şu anda ülkemizde en üstün teknoloji olarak 4.5G kullanılıyor. 5G için de hazırlıklar aralıksız devam ediyor. Peki 5G yavaş yavaş hayatımıza girmeye başlarken akıllı telefonlarımız 5G’ye uyumlu mu?

Günümüzde telefonlardan internet bağlantı hızları 100MBps ve daha yukarılarına ulaşmaya başladı. Ancak daha da ileri teknoloji kullanmak için çalışmalar devam ediyor. Dünya’da ve Türkiye’de öncü firmalar alt yapı çalışmalarına hızlandırarak, son nesil teknolojiyi insanlara ulaştırmayı hedefliyor. Özellikle Huawei‘nin 5G üzerine yaptığı çalışmalar Dünya’nın gündeminde. Çinli Huawei’nin 5G üzerine yaptığı çalışmalar ABD’yi rahatsız etmiş ve Huawei CFO’su Kanada’da göz altına alınmıştı. CFO daha sonra 10 milyon Kanada Doları (40 milyon TL) kefaretle serbest kalmıştı.

5G uyumlu telefonlar

Aşağıdaki markalara göre telefonların 5G uyumluluklarını görebilirsiniz. Aşağıdaki modeller aynı zamanda 4G alt yapısını da destekliyor. Bu modellere bakıldığında hepsinin yeni olduğunu görüyoruz. Piyasadaki birçok 4.5G destekli akıllı telefon 5G desteklemiyor. Bazı markalar da gelecekte çıkaracakları modeller ile birlikte 5G desteği verecek. En ilginç olan ise Apple’ın modelleri. Çünkü piyasada bulunan hiçbir model 5G’yi desteklemiyor. İnsanlar çok fazla ücret vererek aldıkları telefonlarla 4-5 yıl sonra 5G’yi kullanamamanın sıkıntısını yaşayacak.

1. Apple

Apple’ın 5G destekli bir telefon modeli çıkarması için planlanan tarih 2020. Apple’ın yeni teknolojilere yavaşça uyum sağlaması artık alışır oldu. Ancak 5G gibi insan hayatını kökten değiştirebilecek bir teknolojik yeniliğin sonraki yıllara bırakılması üzücü. Tahminlere göre iPhone XIS modeli 2020 yılında satışa sunulacak ve 5G desteğine sahip olacak.

2. Google

Dünya’nın en büyük teknoloji firmalarından olan Google’ın Pixel isimli Android akıllı telefon serisi için de herhangi bir bilgi yok. En büyük teknoloji firmalarından olan bir firmanın 5G üzerine çalışma yapıp yapmadığı da belirsiz. Ancak gelecek Pixel modellerinde işlemci olarak Snapdragon 855 kullanılırsa, 5G desteği mümkün olabilir. Çünkü Snapdragon 855, 5G’yi destekliyor.

3. Nokia

Nokia, 2020 Olimpiyatları’nın düzenleneceği Tokya’da 5G yatırımlarıyla Olimpiyatı desteklese de modeller konusunda suskun. ABD’de de T-Mobile ile anlaşma yapan Nokia, 5G alt yapısını kuracaktı. Modellere dair herhangi bilgi ise yok.

4. Honor

Türkiye’de daha yeni sayılan Honor’da da 5G destekleyen telefon henüz yok. Honor genelde orta segmentte telefon ürettiği için 5G bulunmaması normal. Ancak 2019’un başlarında yeni duyurulacak Honor modeliyle birlikte 5G gündeme gelebilir.

Related Post

5. HTC

Asya’nın önde gelen telefon markalarından olan HTC’nin de herhangi bir modeli 5G’yi desteklemiyor. Ancak Qualcomm ile birlikte 5G çalışmalarına başlayan HTC, 2019 yılında 5G ile ilgili bir atağa kalkabilir. HTC U13’ün 5G desteği alabileceği söyleniyor.

6. Huawei

5G hakkında en çok çalışan markanın Huawei olduğu kuşkusuz. Telefonları için de çalışmaları devam ettiren Huawei’nin önümüzdeki sene içinde modelleri belirlemesi bekleniyor. Şu anlık kesinleşen tek model ise Huawei P30 Pro.

7. LG

HTC gibi Qualcomm ile 5G üzerine çalışmalar için anlaşan LG, piyasaya sürülecek ilk 5G telefonu üretmek gibi bir hedefi bulunuyor. 2019 yılının başlarında çıkması beklenen LG G8 ThinQ ile birlikte 5G ilk kez bir akıllı telefon tarafından kullanılacak.

8. Samsung

Dünya’nın en büyük mobil cihaz üreticisi olan Samsung, 5G için çalışmalarına çoktan başladı. Verizon ve AT&T gibi Dünya’nın önde gelen mobil operatörleriyle anlaşmalar yapan Samsung, Galaxy S10 ile 5G’ye merhaba demek istiyor. Aşağıda 5G’yi destekleyen Samsung modelleri bulunuyor.

  • İsmi açıklanmayan Samsung 5G modeli
  • Samsung Galaxy S10
  • Verizon için üretilecek Samsung 5G
  • AT&T için üretilen Samsung 5G

9. Sony

Sony de Qualcomm ile anlaşma yapan firmalar arasında bulunuyor. Ancak 5G’ye dair herhangi bir bilgi henüz açıklanmadı. Tahminlere göre 2019’da piyasaya sürülecek modellerde 5G bulunacak.

10. Xiamoi

Bir diğer Çinli firma Xiamoi şu anlık bir modeli 5G için belirlemiş durumda. Xiamoi Mi Mix 3 ile birlikte Xiamoi kullanıcıları 5G’yi kullanacak. Ancak Xiamoi Mi Mix 3’ün hem 5G uyumlu hem de uyumsuz modeli olacak.

Bir önceki makalemiz olan Bilgisayar Programcılığı Nedir? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Hasan Burus: Merhaba ben hBurus. İstanbul'da yaşıyorum. Teknoloskop kurucu editörüyüm. Teknoloji ve oyun dünyasından aldığım haberleri sıcağı sıcağına size aktarıyorum. GG!

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.