ABD – Çin ticaret savaşı bitmek bilmiyor!

ABD ile Çin arasında yıllardır devam eden ticaret savaşını biliyoruz. Bulunduğmuz yüzyılda artık cenk her zaman topla tüfekle olmuyor. Savaşın farklı yönleri de çıkmış durumda. Geçtiğimiz sene ABD‘li firmalar Huawei‘yle anlaşmalarını feshederek Huawei‘yi piyasadan atmayı amaçlamıştı fakat başarılı olamamışlardı. Geçtiğimiz günlerde ise ABD Savunma Bakanı Mark Esper ise konuyla ilgili Münih Güvenlik Konferansında konuşarak bu savaşta bir hamle yapılmasını istedi.

Huawei şirketi, ABD’nin askeri üslerini kullanıyor.

Esper, Konferansta ABD ve Çin karşıtı ticaret ortaklarını uyararak Huawei‘nin bir 5G ağı üzerinde çalışmakta olduğunu, bu ağın test çalışmalarının ABD Üslerinde yürütüldüğünü ve bundan dolayı endişe duyduklarını belirtti. Çinli 5G satıcılarına güvenmek, ortaklarımızın siber güvenlik sistemlerini yolsuzluğa, manipülasyona ve casusluğa karşı savunmasız kılabilir” diyerek işin basit bir meseleden ibaret olmadığını, devletsel bir boyutta olduğunun altını çizen Esper, Endişelerin ne kadar ne kadar büyük çaplı olabileceğinden bahsederek, bundan dolayı sadece kendilerinin değil, ticaret ortaklarının da bundan zarar görebileceği konusunda uyarıda bulunmuş oldu.

İlginizi Çekebilir

Ayrıca eklemeye devam ederek bu endişelerden dolayı Huawei‘ye ait 5G Ağının aslında itibar edilmemesi gereken bir Truva Atından farksız olduğunu öne sürdü. Önlem olarak ise ABD ve Ortaklarını kendi 5G Ağlarını geliştirmeye ve Huawei‘ye ait teknolojik çözümleri bu ağdan dışlamaya çağırdı.

ABD bir süre daha Huawei‘yi piyasadan atma çalışmalarına devam edecek gibi görünüyor.

Bir önceki makalemiz olan Drone'lar Verilerinizi Çalabilir! başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Rhinohorn:

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.