1. Ana Sayfa
  2. Mobil Teknoloji
  3. ABD ve Huawei 5G İçin Görüşmeler Yapıyor

ABD ve Huawei 5G İçin Görüşmeler Yapıyor

Huawei genel müdür yardımcısı, Huawei'nin ABD'li firmalarla 5G hakkında görüştüğünü açıkladı.

huawei

Çinli firma Huawei’den yapılan açıklamada ABD’li bazı firmalarla birlikte 5G lisanslama çalışmaları yapıldığı bildirildi. Daha önce ABD’den büyük yaptırımlara maruz kalan Huawei, ismi henüz açıklanmayan birkaç ABD’li firma ile birlikte 5G iletişim ağı kurulması üzerine çalışmalar yapıyor.

Özellikle ABD’li firmaların Huawei ile çalışmak istemekte ısrarcı olması da dikkat çekiyor. Yapılacak çalışmanın uzun zamanlı bir anlaşma ile sağlamak isteyen ABD’li firmalar, yaptırımlara rağmen Huawei ile görüşme kararı aldı.

Önerilen Yazı

Huawei’nin İşletim Sistemi Daha Hızlı

Huawei genel müdür yardımcısı Vincent Pang yaptığı açıklamada “Bizimle konuşan bazı firmalar var. Ama her şeyi nihayete erdirmek için uzun bir zaman alacak. İlgilenmiş görünüyorlar.” dedi.

Huawei ABD’de kara listeye alınmış ve herhangi bir ABD menşeili ürünü alması yasaklanmıştı. Bunun sonucunda Huawei, Google’ın geliştirdiği Android’i yeni cihazlarında kullanamaz hale gelmişti. İşlemci üreticileri ile yaptığı anlaşmaların da bozulmasına sebep olan karar, Huawei’yi yeni işlemci ve işletim sistemi arayışına itmişti.

GearBest TR

Huawei ve 5G

Öte yandan Huawei 5G altyapısıyla casusluk yapma” iddiasını da her seferinde reddediyor ve kendisi aklamak için çalışmalarını sürdürüyor. Huawei CEO’su Ren Zhengfei, ABD hükumetine ellerinde bulunan 5G lisans ve patentlerini ABD’ye teslim etmek karşılığında kara listeden çıkarılmayı da teklif etmişti.

ABD dost ve müttefik ülkelerini Huawei karşıtı tarafa çekmeye çalışıyor. Ancak ABD’nin Huawei için yasaklar ve yaptırımlar uygulamasına karşın Avrupa’da 5G için Huawei tercih ediliyor. İngiltere de çalışmaların en büyüğü Huawei firmasına ait. Ayrıca Huawei yakın zamanda Rusya’da da 5G için anlaşma imzaladı.

Firmanın yaptırım listesinde olması sadece ABD’ye zarar verecek gibi görünüyor. Çünkü Huawei Dünya’nın her yerinde 5G anlaşmalarını tamamlamış ve hizmet verme aşamasına geldi. ABD ise 5G çalışmalarında geride kalacak ve Dünya yüksek hız kapasitelerini kullanırken onlar 4G’de kalacak.

Bir önceki makalemiz olan Yerli Metrobüs Geliştiriliyor başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Merhaba ben hBurus. İstanbul'da yaşıyorum. Teknoloskop kurucu editörüyüm. Teknoloji ve oyun dünyasından aldığım haberleri sıcağı sıcağına size aktarıyorum. GG!

Yorum Yap