1. Ana Sayfa
  2. Bilim ve Uzay

Acıkınca Neden Sinirleniyoruz ?

Acıkınca Neden Sinirleniyoruz ?
0

Gün içerisinde yaptığımız aktiviteler sonucu azalan enerjimiz, vücudumuzda açlık belirtilerinin başlamasına sebep oluyor. Bu belirtilerin çoğu fizyolojik olmasına karşın bir tanesi psikolojik olarak karşımıza çıkıyor.

 

Sinirlenme hali olarak ortaya çıkan bu etki, hem bizi hem de çevremizi olumsuz olarak etkileyebiliyor. Peki bunun sebebi ne? Acıktığımızda neden sinirleniyoruz?

Yediğimiz besinlerde bulunan karbonhidrat, yağ ve proteinler sindirim sürecinde yapı taşlarına ayrılır ve yaşamımız için gereken enerji bu yapı taşlarından sağlanır. Ancak en son yediğimiz andan itibaren bu yapı taşların kandaki oranı yavaş yavaş azalmaya başlar. Bunlar arasında özellikle karbonhidratın yapı taşı olan glikoz, beynimizin işlevlerini yerine getirmesi açısında çok önemlidir.

 

Uzun süre aç kaldığımızda vücudumuzun direnci azalır. Kandaki şeker seviyesinin düşük olması dikkatimizi toplamamızı zorlaştırır, hatta kimi durumlarda konuşurken sözcükleri karıştırmamıza neden olur. Bunların yanı sıra beynimiz, kandaki glikoz miktarını yükseltmek amacıyla bazı organlara hormon salgılamaları için sinyal gönderir. Bu hormonların arasında stres hormonu olan adrenalin de vardır. Adrenalin, yaşamımızın tehlikede olduğu durumlarda savaşma ya da kaçma kararı vermemizde etkili olan bir hormondur. Acil durumlarda insanların birbiriyle yüksek sesle konuşmasında bu sıra dışı durumlardaki adrenalin salgısı etkilidir.

 

Ayrıca açlık sırasında beyne salgılanan nöropeptid Y adlı kimyasal da beyindeki farklı almaçlara etki ederek açlık ve öfke durumlarının düzenlenmesinde görev alır.

Tüm bu etkenler toplumsal kabullere uygun biçimde davranmamızı zorlaştırır. Sonuç, genellikle başkalarını terslemek, olmayacak şeylere kızmak şeklinde ortaya çıkar. Üstelik aç kalma süremiz arttıkça bu tür duygusal tepkilerimizin de yoğunluğu artar.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap