Age of Civilizations 2 Nasıl Bir Oyun?

Age Of Civilizations 2

Oyun Adı Age Of Civilizations 2
Boyut: 400MB~
Tür: Haritalı Strateji Oyunu
Ücretli mi? Evet
Çok Oyuncu Desteği Hotseat
Türkçe Dil Desteği Mevcut
Çıkış Tarihi 21 Kasım 2018
Geliştirici Lukasz Jakowski
Yayımcı Lukasz Jakowski

Age Of Civilizations 2, ilk oyununa göre oldukça gelişmiş ve Europa Universalis 4’ten esinlenerek yapılmış çok platformlu bir oyundur. Eu4 Sadece Avrupalıların Amerikayı kolonize etmesini konu alsa da, AOC 2 de bunun aksine oyunun çok farklı zaman senaryoları vardır ve bu senaryoların çoğunda Türkiye, Osmanlı, Selçuklu gibi devletler ve oyunun tamamında Türkçe dil desteği mevcuttur. Oyun ilk başta PC için çıkmış olsa da, çok geçmeden Android için de çıkmıştır. iOS için de çıkacağı belirtilmesine rağmen hala çıkması beklenilmektedir.

AOC’un 2014’te çıkan ilk oyunlarında, (AoC World, Asia, America vb.) sadece android içindi ve fazla da bir özellik yoktu. Sadece başka devletlere saldırıp dünyayı ele geçirmeye dayalıydı. Oyunun haritasında öyle çok il yoktu. (İlk oyunda Anadolu 2 vilayetten oluşmakta iken, 2.oyunda 79’dur.) Fakat ilk oyun bu kadar kötü olmasına rağmen Türkiye’de tutmuştu ve sarıyordu. Oyunun geliştiricisi Polonyalı Lukasz Jakowski bu oyundan iyi para kaldırınca 2016 yılında oyunun 2.sini yapmaya karar verdi. Yıllar yılları kovaladı, geliştirme sürecinde Lukasz sürekli yeni oyuna dair yeni özellikler duyuruyor, habire çıkış tarihi verip erteliyordu. Ve yıllar sonra bir gece yarısı oyun yayınlandığında tarih 21 Kasım 2018 idi.

Oyunun EU4’ten esinlenildiğini söylemiştik. EU4’ten en büyük farkı: Fiyatının oldukça ucuz olması (11.5 TL) ve Eu4’ün paralı dlc karşılığı verdiği özellikleri oyunu satın aldığınız takdirde ücretsiz olarak vermesidir. Hatta bir Easter Egg’de EU4’ün DLC politikasına gönderme yapılmıştır.

Savaş Yorgunluğu, bir ülkeyi işgal ettiğinizde direk ilhak etme yerine masaya oturma, nüfus artışı, mutluluklar ve hastalıklar, binalar, şehir büyüklüğü, Vatandaşların başka bir ülkeye biat etmesi ve çok vergi aldığınızda isyan çıkabilmesi, kolonizasyon, Oyun esnasında şehirlerin veya ülkelerin adını değiştirme, Avusturya-Macaristan gibi Union kurma, Bütçeleri kendiniz ayarlayabilmeniz, stabilite, enflasyon gibi kavramların olması ve başka bir ülke oluşturup veya o senaryoda olmayan ama oyunda var olan bir ülkeyi vassal olarak çıkarma ve  hangi toprakları vereceğinizi ayarlama, bu ülkenin bir zaman sonra bağımsızlık ilan edebilmesi vs gibi çok detaylı şeyler var.

(Bu arada size taktik verelim: Eğer ülkeniz çok borca battıysa, vassal çıkarıp bütün topraklarınızı ona verin ve o vassal olarak devam etme seçeneğini işaretleyin. Sonra da bağımsızlık ilan edip eski ülkenizi ilhak edin. Borçlarınız silinecektir. Başkentinizi veremediğiniz için böyle uzuyor maalesef.)

Oyunda çeşitli editörler vardır (Harita editörü, senaryo oluşturucusu, Ülke oluşturucusu vs) ve bunlar sayesinde kendi modlarınızı yapmanız kolaylaşıyor. Yayınlamak istemeseniz dahi, sadece kendiniz oynamak için bile yapabilirsiniz. Var olan senaryoları oynamak isterseniz de, Şuan için oyunda tüm dünyanın geçtiği bazı senaryolar vardır. Bunlar:

İlginizi Çekebilir
  • Modern World (10 Ocak 2018, Şuan Türkiye’nin yaptığı gibi Terörle mücadele yok ama kendiniz senaryo editörü ile ekleyebilirsiniz.)
  • 2.Dünya Savaşı (1936)
  • Victorian Era (1836)
  • Napoleonic Wars (1792)
  • 1440 (1440)
  • 1200 (1200)
  • Bizans-Sasaniler Savaşı (601)

Bunların yanı sıra belirli bölgelerin de geçtiği senaryolar vardır. Hatta Milattan öncesinde geçen bir senaryo bile vardır.

Bu arada Modern Dünya senaryosunda Lukasz Bey, Kendisi Polonyalı olmasına rağmen dünyada Türkiye hariç hiç bir ülkenin tanımadığı Türk ülkesi Kuzey Kıbrıs’ı bağımsız bir ülke olarak ekleyip bizlere jest yapmış. Kendisine teşekkür ediyoruz.

Eğer Tarihi veya Modern ülke yönetme oyunlarını seviyorsanız bunu da seveceğinizi düşünüyoruz. Oyun ilk oyunundan daha çok sarıyor ve daha uzun bir oynanış süresi var. Ayrıca fiyatı da uygun.

Bizim bu oyuna puanımız: 10/10.

Steam Sayfası

Play Store Sayfası

Bir önceki makalemiz olan Minecraft 19W09A Yayınlandı! Nota Bloğu Nedir? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Rhinohorn:

Yorumları Görüntüle (2)

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.