1. Ana Sayfa
  2. Donanım
  3. Akıllı maske geliştirildi, peki özellikleri neler?

Akıllı maske geliştirildi, peki özellikleri neler?

Akıllı maske
20

Çin’in Singapur şehrinde bilim uzmanları tarafından geliştirilen akıllı maske sayesinde insanlar sağlık durumunu öğrenebilecek. Birçok konuda ölçüm yapan maske uygun fiyattan satışa çıkarılıyor.

2019 yılının sonuna doğru hayatımıza girmeye başlayan koronavirüs, 2020 yılında birçok ülkede pandemi haline gelmeye başladı. Dünyanın her yerine yayılan virüs kısa sürede hayatı durma noktasına getirdi, dünya genelinde ekonomik krize sebep oldu. Yeni geliştirilen bir tıbbi maske sayesinde insanlar sağlık durumları hakkında bilgi sahibi olabilecek.

Acıya tepki veren deri üretildi

Akıllı maske uygun fiyattan piyasaya çıkacak

Singapurlu bilim insanları tarafından geliştirilen yeni tıbbi maskeler insan sağlığını kontrol ediyor, çeşitli ölçümler yapıyor. Maskenin üzerinde yer alan sensörler sayesinde yapılan ölçümler, 30 dakikada bir telefona aktarılıyor. İnsanlar sağlık durumu hakkında detaylı bilgi alırken aynı zamanda hasta olup olmadığı konusunda da bilgi sahibi oluyor. Bilim insanları tarafından geliştirilen maskede vücut sıcaklığı, oksijen seviyesi, nabız ve kan basıncı gibi birçok sensör bulunuyor. Bu sensörler vücut ölçümleri yaparak akıllı telefona bilgi gönderiyor.

Akıllı maske

Sensörlere sahip maskenin sağladığı avantajlar arasında sağlık durumunu öğrenebilme yer alıyor. Bazen insanlar hasta olduğu halde bunu fark etmeyebilirler. Sensörler bu konuda kişiye yardımcı olabilir. Bir diğer avantajı ise sensörün farklı bir maskeye takılabiliyor olması. Bu sayede aynı maske kullanma gereksinimi duyulmuyor. Fiyatının 36 dolar olduğu açıklanan akıllı maskelerin seri üretim sonrasında 15 dolara kadar düşeceği belirtiliyor.

 

Bizi Google News üzerinden takip edin, yeniliklerden haberdar olun.

Bir önceki yazımız olan Windows 10 SSD sorunu yeni güncelleme ile çözüldü başlıklı makalemizde Depolama, Disk ve Drive hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap