İlginizi Çekebilir!
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Akıllı Telefonlar Artık Saniyeler İçinde Şarj Edilebilecek

Akıllı Telefonlar Artık Saniyeler İçinde Şarj Edilebilecek

Akıllı Telefonlar Artık Saniyeler İçinde Şarj Edilebilecek

Central Florida Üniversitesi’nden (UCF) araştırmacılar, cep telefonlarını saniyeler içinde şarj edebilen süper kondansatör geliştirdiler

Doktora sonrası araştırmacı Nitin Choudhary, ” Standart pilleri bu süper kondansatörlerle değiştirirseniz cep telefonunuzu birkaç saniye içinde şarj edebilirsiniz ve hatta bir hafta şarj etmeniz gerekmez,” dedi.

NASIL KEŞFEDİLDİ?

UCF’deki NanoScience Teknoloji Merkezi’nde çalışarak (ve daha önceki süperkondansatör nanotel teknolojisinde çalışılmış ) araştırmacılar, geçiş metali dikalgonenitleri (TMD’ler) olarak adlandırılan ve yeni keşfedilen 2 boyutlu malzemelerin sadece birkaç atom kalınlığında 1 boyutlu nanotelleri kaplamak için uygulayabileceklerini kavradılar. Öncelikle ardışık oksidasyon / kükürtleştirme (oksijen ve kükürtün kimyasal tepkimeleriyle üretilen alternatif katmanlar) kullanılarak tungsten disülfür ve tungsten trisülfit tabakaları kullanılarak yapılan bu TMD’ler, bu büyük nanotel ormanlarını kaplayarak etkili bir şekilde çoklu bir süper kapasitör dizisi oluşturdu.

TİCARETE HAZIR DEĞİL

30.000 şarj / deşarj döngüsü olan yeni UCF cihazı, Case Western’in grafen / karbon nanotüp versiyonu gibi benzer esnek prototiplerden bir kaç kat daha verimlidir. Ayrıca karşılaştırıldığında tipik bir Lityum-iyon pilin yalnızca 1,500 şarj / deşarj döngüsü var.

Tam şarjı sağlamak için birkaç saniye geçmesine rağmen, diğer taşınabilir güç teknolojilerine ihtiyacı ortadan kaldırabilir. Bununla birlikte, pek çok yeni teknoloji gibi, UCF esnek süperkapasitörü de henüz piyasaya sürülecek olgunluğa sahip değildir. Doç. Dr. Jung, “Ticarileştirmeye hazır değil” dedi.

Yazar Hakkında

Bilim, teknoloji konularıyla ilgilenen ve video oyunlarını seven bir kişi olan Faris, yaklaşık 3 yıldır bu konularla ilgili makale ve haberler yazıyor. 24 yaşında olan Faris ayrıca İngilizce çevirmenlik bölümünde okuyor.

Yorum Yap