Amazon uydu internet projesine başlıyor

Amazon, uydu internet alanında büyük bir adıma imza atıyor ve kendi internet hizmetini vermek için çalışmalara başlıyor.

Geçtiğimiz aylarda SpaceX, FCC yani Federal İletişim Kurulu’ndan izin alarak Starlink projesi çalışmalarına başlamış ve uzaya internet sağlayacak uyduları fırlatma işlemlerine geçmişti. Uzaya şu ana kadar birçok uydu fırlatan firmanın uyduları dünyanın birçok yerinde görülmüş ve bazıları tarafından ilginç yorumlara ev sahipliği yapmıştı. SpaceX’in peşinden şimdi de Amazon geliyor.

Xiaomi Redmi 9 Prime geliyor! İşte özellikleri

Amazon uydu internet hizmetine başlıyor

Amazon, uzaydan internet sağlamak adına uydu internet projesini başlattı ve FCC’den aldığı onaya göre 2029 yılına kadar 3.236 uyduyu yörüngeye konumlandırma şartı sağladı. 5 aşamalı bir şekilde gerçekleşecek olan projede uyduların en az yarısı kadar 2026 yılına kadar fırlatılacak. FCC, bu kadar çok uydunun sorunsuz bir şekilde parazit yapmadan ve birbirlerine çarpmadan ilerlemesini istediğini belirtiyor. Bundan dolayı “Orbital Enkaz Azaltma” planının güncel bir şekilde yer almasını zorunlu kılıyor.

İlginizi Çekebilir

SpaceX’in Starlink projesinden sonra dünyanın en zengin firması olan Amazon da bu hizmete başlıyor. Bu durum gelecekte uydu internet alanında rekabetin daha da kızışacağını şimdiden gösteriyor. Amazon’un 10 milyar doların üzerinde olan bu projesinin tam olarak belirli bir bölgede hizmet sunması için 578 uydunun yeterli olduğu belirtiliyor. Henüz tasarımının yapılmadığı uyduların yanı sıra Amazon internet alanında altyapı çalışmaları da yapacak.

Bizi Google News üzerinden takip edin, haberleri kaçırmayın. 🙂

kadıköy medyum

Bir önceki yazımız olan Dünyaya en yakın kara delik ne kadar yakın? başlıklı makalemizde bilim, dünya ve Evren hakkında bilgiler verilmektedir.

Mucosoft:

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.