1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Amerika’ya Yapılan Siber Saldırının Faaili Kesinleşti

Amerika’ya Yapılan Siber Saldırının Faaili Kesinleşti

Amerika’ya Yapılan Siber Saldırının Faaili Kesinleşti

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz Cuma günü Amerikan hükümetine ve ünlü bazı kuruluşların sitelerine DDoS saldırısı yapılmıştı. Birkaç saat süren saldırıların ardından ise maddi zarar 10 milyar dolar dolaylarında iken Amerikan Borsası değer kaybetmiş ve hükümete ait bazı sunucular kullanılamaz hale gelmişti. Hatta hackerlar bu saldırıda akıllı ev eşyalarını bile kullanmışlardı. İş bu kadar ciddi ve büyük olduğu için bu olayı herhangi bir hacker grubu üstlenmemişti ki herkesin tahmini bu saldırıları Rusya ve Çin‘in ortaklaşa yaptığı doğrultusundaydı.Nitekim bugün bu tahminler doğrulandı.

Aliexpress TR

 

FBI tarafından saldırıların ana üssünün Rusya ve Çin olduğunu tespit ediliği açıklandı. Yani artık ciddi olarak ülkeler arası siber savaşın başladığını söyleyebiliriz. Üstelik herkes Amerika‘nın da karşı hamle yapacağına kesin gözüyle bakıyor. İşte bu yüzden de ülkemizin bu durumdan etkilenmemesi adına Milli İstihbarat Teşkilatı(MİT)acil” koduyla Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu‘nu(BTK) toplantıya çağırdı. Yapılan toplantıda ise Amerika ve Rusya-Çin arasında gerçekleşen bu siber savaşta alınabilecek zararın en aza indirilmesinin görüşüldüğü zannediliyor. Şuan toplantının içeriği ve sonucu gizli tutuluyor ancak iddialara göre MİT, beyaz şapkalı(iyi niyetli) hackerlar olarak bilinen büyük Türk hacker gruplarını anlaşmalı olarak bünyesine kattı. Ayrıca MİT bünyesine aldığı hacker gruplarına, her koşulda saldırı veya savunma yapma konusunda hazır olun uyarısını yaptığı belirtiliyor. Yani ülkemiz bir şekilde bu siber savaşta arada kalabilir. Umarız ülkemiz bu siber savaşı minimum zarar ile atlatır.

Bir önceki makalemiz olan Yapay Zeka Gelecekte İşleri Gerçekten Kolaylaştıracak mı? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilim, teknoloji konularıyla ilgilenen ve video oyunlarını seven bir kişi olan Faris, yaklaşık 3 yıldır bu konularla ilgili makale ve haberler yazıyor. 24 yaşında olan Faris ayrıca İngilizce çevirmenlik bölümünde okuyor.

Yorum Yap