1. Ana Sayfa
  2. Donanım
  3. Anakart Nedir? Alırken Neye Dikkat Etmeliyiz ?

Anakart Nedir? Alırken Neye Dikkat Etmeliyiz ?

Anakart Nedir? Alırken Neye Dikkat Etmeliyiz ?

Bilgisayarlardan veya da bilgisayar bileşenlerinden pek anlamayan insanlar bir bilgisayar alırken bileşenleri sormazlar. Fiyatı yüksekse genelde iyi bir bilgisayardır derler. Maalesef bu algı halen bazı insanlarda vardır.

Bir bilgisayar toplarken,bileşenler arasından ki en pahalı olarak bilinen  bileşenlerden  olan işlemci ve ekran kartıdır.Ancak bunlar kadar bir önemli husus var buda anakarttır.

Anakart Nedir ?

Anakart bileşeni bir bilgisayarın tüm iç ve dış donanımlarının bağlantısının yapıldığı ortak noktadır. Bu nedenle bir bilgisayarın ana bileşenlerindendir. Anakart olmadan bilgisayarın diğer hiçbir donanım birimini kullanamazsınız. Kısaca bir bilgisayar anakart olmadan çalışmaz. Çünkü diğer tüm donanımların birbirleri ile bağlantıları anakart sayesinde gerçekleşir. “Anakart nedir kısaca” diye sorduğumuzda vereceğimiz cevap şudur: Anakart üzerindeki parçalar ve bileşenler ile koordineli çalışabilen elektronik bir devredir. Bu cevabı anakart resmini inceleyerek te kolaylıkla verebiliriz.

Bir anakartın bağlantı noktaları :

Anakart

İşte yukarıda ki görselde gördüğünüz yerlere bileşenleri bağlarsınız.

Anakart Alırken Neye Dikkat Etmeliyiz ?

Anakartı artık öğrendik,anakart bilgisayar bileşenlerinin hepsinin bağlantı noktasıdır.Peki anakart alırken neye dikkat etmeliyiz ?

Anakart alırken bilgisayarın ömrü önemlidir.Aslında sizin ne amaçla kullanacağınız önemli,çünkü oyun için bir bilgisayar alınacaksa,anakartı yüksek seviye almanız tavsiyemdir.Sebebi ise şu her yıl piyasaya yeni oyunlar çıkıyor ve bu oyunlar için ekran kartı veya ram vs. Bileşenler çıkıyor.Yani oyun amaçlı bir bilgisayarda anakart yüksek olsun ki gelecekte yeni çıkan bileşenleri besleyebilsin.Eğer beslemezse yeni bir anakart almanız gerecektir.Yani doğru bir seçim ile 1 anakart ile bir çok kez bilgisayarınızı değiştirebileceksiniz.

Siz iş için kullanıyorsanız,daha standart bir bir anakart seçebilirsiniz. Çünkü Office programları olsun veya iş için olsun çok uygun anakartlar piyasada bulunmaktadır.O tarz anakartlara yönelmenizde fayda var.

Bu yazıda Anakart Nedir sorusunu cevaplandırmış olduk. Daha bir çok bilgilendirici yazıyı sitemizde bulabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Snapdragon 845 Duyuruldu başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yazılım Meraklısı - Teknoloji Editör'lüğü yapıyorum. Girişimci - Dijital Reklamcılık ayrıca Youtube üzerinde hayalleri olan bir lise öğrenciyisim

Yorum Yap