Android 10 Q Hakkında Detaylar

2019’da piyasaya sunulacak Android Q hakkında detaylar belli olmaya başladı. Peki yenilikler neler?


Android, hiç şüphesiz ki en popüler işletim sistemlerinden birisi. 2019 yılının sonbahar mevsiminde çıkması beklenen sürümün yeni özellikleri ne olacak? Google tarafından geliştirilen Android’e yeni gelen özellikler hakkında bu haberimizde bilgi vereceğiz.

Karanlık Mod Geliyor

Kullanıcıların uzun süredir beklediği karanlık mod özelliği Android Q sürümü ile geliyor. Karanlık mod ile artık telefonunuzu geceleri daha rahat bir şekilde kullanabileceksiniz, işlerinizi halledebileceksiniz.

Altyazı Oluşturma Teknolojisi Gelişiyor

Artık cihazınızda internet olmadan altyazı ekleyebileceksiniz. İster YouTube videosu, ister kullanıcılar tarafından çekilen video, isterse sizin kameranız ile çektiğiniz bir video olabilir. Bu videolara bu yeni özellik ile artık altyazı ekleyebileceksiniz. Altyazılar konuşmalara göre eklenecektir.

Geri Tuşu Kaldırılıyor

Android Q’da Google bir tasarrufa ve sadeleştirmeye gitmiş olmalı ki geri tuşunu kaldırma kararı aldı. Artık geri tuşu yerine ekran üzerinde kaydırma yaparak geri gidilebilecek.

Google I/O 2019 Başladı

3 Yıl Garantili Güvenlik Güncellemeleri

Google, Android Q’dan itibaren 3 yıl süreyle Android Q yüklü cihazlara gerektiğinde veya belli aralıklarla güvenlik güncellemesi desteği sunacak.

Akıllı Cevap Bildirimleri

Artık gelen mesaja hızlı cevap verebileceksiniz. Google’ın Android Q için geliştirdiği yeni özelliğe göre artık arkadaşınız size bir mesaj yazdığında bildirim üzerinde cevap butonları olacak. Bunlardan herhangi birini seçerek anında cevaplayabileceksiniz.

Odaklanma Modu

Android’in yeni sürümünde “Rahatsız Etmeyin” modunun yerini alacak “Odaklanma” modunu getiriyor. Bu mod sayesinde bildirimleri gizleyebileceksiniz. Sanırım bu yeni moddan sonra “Rahatsız Etmeyin” modu tarih olacak.

Uygulama Konum Bildirimleri

Artık hangi uygulamanın konumunuzu incelediğini öğrenebileceksiniz. Eğer bir uygulama konum hizmetini kullanıyor ise size bir bildirim gelecek. Bu sayede konum hizmetini kullanan uygulamayı tespit etmiş olacaksınız.

5G Uyumluluğu

Google, pek açıklama yapmasa da 5G ile ilgili çalışmalardan kısaca bilgi verdi. Android Q 5G uyumlu bir işletim sistemi olabilir. Yani yakın gelecekte 5G henüz ülkemizde kullanılmaya başlamasa da işletim sistemi üzerinde uyumlu bir 5G sistemi olacak. Tabii cihaz uyumluluğunu da unutmamak gereklidir.

Bir önceki makalemiz olan Dev C++ İncelemesi başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Mucosoft:

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.