1. Ana Sayfa
  2. Android

Android Kullanımını Kolaylaştıracak İpuçları

Android Kullanımını Kolaylaştıracak İpuçları
0

Akıllı cihazlarda belirleme edilen Android sisteminde birtakım geliştirici ayarlar bulunmaktadır. Ancak bu ayarlardan, Android kullanıcılarının fazlası haberdar değildir. Geliştirici ayarlar yardımıyla akıllı cihazın kapalı olan ayarların aktifleştirmek gerekir. Bu işlemleri gerçekleştirirken ise birtakım ayrıntıları bilmek gerekir.

Android Sisteminin Geliştirici Ayarları

Akıllı cihazların en son çıkan modellerinde, Android sistem geliştirici ayarları saklı olmaktadır. Bu ayarların saklı olmasının hedefi ise, Android sistemi aktif şekilde kullanamayan müşterilerin problem yaşamaması amacıyla yapılmaktadır. Android sistemini çok iyi kullanan şahıslar sonradan bu ayarları değiştirerek akıllı cihazı kendisine göre ayarlayabilmektedir. Android sitemli cihazların geliştirici ayarlarını aktifleştirmek amacıyla ise cihazın ayarlar kısmına girilerek sistem alternatifinden ile ilgili yazan alternatif bulunur. Bu kısımdan yapı numarası alternatifi bulunarak üstüne dokunur. Bu işlemden sonra ekrana” sizde bundan sonra bir geliştiricisiniz” diye onay mesajı gelir. Devamında geliştirici alternatiflerini aktifleştirmeye başlanır.

1- Uyanık kalma; Android düzeneğinin geliştirici ayarlarında belirleme edilen uyanık kalma modu yardımıyla telefonun ekrana kapanmadan sık sık açık kalması sağlanıyor. Ekranın açık kalması ile birlikte aygıtta sarf edilen uygulamalarında çalışması devam etmektedir.

2- Çalışan hizmetler alternatifi; Android planlı cihazlarda da tıpkı Windows versiyonları gibi vazife yöneticisi bulunmaktadır. Cihazda yer alan vazife yöneticisi yardımıyla hangi hizmetlerin çalıştığını belirleme etme olanağı bulunmaktadır. Gereksiz uygulamalar, cihazın pil kullanımını hızlandırmayı sağlar. Çalışan hizmetler alternatifi yardımıyla bu uygulamalar kapatılır.

3- Sahte koordinatlara izin ver alternatifi; Android cihazlarda yer alan koordinat verisini kötü hedefli bireylerin yararlanmasını engellemek amacıyla bu ayar aktifleştirilir. Bu ayar aktifleştirildiğinde ek bir uygulamanın da kurulmasını isteyecektir.

4- Ses yükselmeyi Kapatma alternatifi; Android aygıtta oluşturulan uygulamalar arasında ses farklıl ıkları meydana çıkmaktadır. Bu ayar yardımıyla ek olarak ses ayarları yapılması gerekmez.

5- Dokunmaları göster; Bu ayar yardımıyla ekranın hassaslaşması sağlanır. Ekrana dokunulduğunda nereye dokunulduğunu detaylı şekilde gösterir.

6- Etkinlikleri saklama; Bu ayar çok tavsiye edilmemektedir. Ekranın arka evresinde yer alan uygulamaların kapatmayı sağlamaktadır. Bu prosedürü yapar iken çok güç kaybetmektedir.

7- Oem Kilidi; Bu kilit yardımıyla aygıtta şahsa özel Rom kullanılır.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap