1. Ana Sayfa
  2. Android
  3. Android Q Beta 2 Yayınlandı
Trendlerdeki Yazı

Android Q Beta 2 Yayınlandı

6

Android’in yeni sürümü olan ve P’den sonra gelen Q sürümü için çalışmalar devam ediyor. Peki yeni güncellemede neler var?


Dürbünlü Depolama Eklendi

Artık bu yeni depolama sistemi ile kendi özel alanınızı oluşturabilir ve uygulamaların o alanı kullanmamasını sağlayabilirsiniz. Eğer fotoğraf, video gibi medya içerikleri için kullanacaksanız izinleri ayarlamalısınız.

Çoklu Görev Sistemi Geliştirildi

Android Q ile artık birden çok işi kolay bir şekilde yapabileceksiniz. Windows’taki görev çubuğu gibi Android üzerinde de baloncuk sistemi olacak. Baloncuklar üzerinde farklı uygulamalar yer alacak. Örneğin Messenger, Hangouts ve Chrome baloncuk sisteminde yer alacak ve hızlıca geçiş sağlayabileceksiniz. Geliştiricilere bu yeni özellik için gerekli kodlar verildi. Geliştiriciler bu sisteme uygun şekilde kodlama yapabilecekler.

Katlanabilir Cihazlar İçin Yeni Özellik

Android Studio için eklenen bu özellik ile artık katlanabilir cihazlar için testler yapabileceksiniz. Yani katlanabilir cihazlarda uygulamanın nasıl görüneceğini detaylıca test edebileceksiniz.

API Geliştirildi

Bunların dışında Android’in geliştirici kütüphanesine birçok yeni kod eklendi. Mikrofon ve baloncuk ekleme güncellemesi gibi çeşitli yeni kodları deneyerek Android’in güncel sürümlerine uyum sağlayabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Windows 10 Lider Konumunda başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yorum Yap