1. Ana Sayfa
  2. Android

Android’e akıllı şifre geliyor

Android’e akıllı şifre geliyor
0

Google, Android cihazlarda geleneksel şifre sorma sisteminden vazgeçip daha akıllı bir şifre sistemi üzerinde çalışıyor.

Trust API adı verilen yazılım, arka planda çalışır halde kullanıcıların hareketleri, konumu, yazma hızı ve gerektiği durumlarda da kameradan kontrol edecek ve bir “güven puanı” belirleyecek. Sistem bu yöntemleri kullandıktan sonra, telefonu, sahibi açmak istiyorsa anlayıp, kilidi ve uygulamaları açacak.
Uygulama geliştiriciler de kendi puan aralıklarını belirleyebilecek. Örneğin bir oyunun güven puanı ile bir bankanın uygulamasının güven puanı aynı değil.
Şirketin ATAP (Advanced Technologies and Products) isimli birimi yaklaşık bir yıldır bu teknoloji üzerine yoğunca çalışıyor. Ekip lideri Dan Kaufman, “Bu cihazlarda bir sürü sensör var. Neden kullanmayalım? Her şey yolunda giderse yıl sonunda Android geliştiricilere yazılımı göndereceğiz” diyor.
Gerçekten yararlı olabilir mi?

Hali hazırda birçok telefonda parmak izi sensörü var ama olmayan modeller de az değil. Ayrıca sistem hakkında bazı şüpheler de mevcut. Öncelik güvenlik. Konum bu durumda dezavantaj çünkü sizle aynı konumda olan biri rahatlıkla telefona erişebilir.
Akıllı cihazların hız, basınç, yön ve hatta sıcaklık ölçen sensörlerinin birçoğunu 7/24 çalıştırmayı planlayan bu sistemin, telefonun şarjını da adeta sömüreceği kuşkusuz.
Ayrıca yazım stili ve telefonu kullanım biçiminizi öğrenmesi gizlilik konusunda şüpheleri uyandırıyor.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap