Apple 3 nm çip üretimi yapmak istiyor

Mucosoft tarafından tarihinde yayınlandı

Apple 3 nm çip

Apple 3 nm çip üretimi için çalışmalara başladı. Kendi çipi için 3 nm transistörlere geçmeye çalışan firma, bu konuda adımlar atıyor.

Apple iPhone, Mac ve Watch gibi pek çok cihaz ile tanınan popüler bir marka olsa da firma her yeni ürettiği donanımlarda kendini bir adım daha öne atarak daha iyi çalışmalar elde etmeye çalışıyor. Geçtiğimiz haftalarda düzenlemiş olduğu lansmanda yeni ürünlerini tanıtan şirket, 5 nm transistörlere sahip işlemci kullanıyordu. Firma, hedefi biraz daha yükseltip 3 nm çiplere geçmeyi hedefliyor.

Qualcomm oyun konsolu duyurdu

Apple 3 nm çip üretmek istiyor

Apple’ın geliştirmiş olduğu A15, M1, M1 Pro ve M1 Max işlemcileri 5 m transistörlere sahip çipler ile karşımıza çıkıyor. Bilindiği üzere TSMC, 3 nm ve 2 nm çipler için çalışma yapıyor. TSMC, yalnızca diğer firmalar için değil aynı zamanda Apple ile yaptığı anlaşma sebebiyle 3 nm çiplerin daha hızlı üretilmesi için ekstra özen gösteriyor. Henüz tam olarak ne zaman kullanılacağı belli olmasa da Apple, 2022 yılının sonunda 3 nm çiplere sahip iPhone cihazlara yer vermeye başlayabilir. 2023 yılında ise Mac cihazı için 3 nm teknolojisine geçileceği belirtilen bilgiler arasında bulunuyor.

Apple 3 nm çip

Apple’ın 3 nm transistörlere sahip işlemcilere hızlı bir şekilde geçmek istemesinin nedeni bu teknolojinin kendilerine daha iyi performans katacak olması. Bilindiği üzere transistör boyutları küçüldükçe güç tüketimi azalıyor, ısınma sorununda da ciddi bir azalma meydana geliyor. Aynı zamanda daha yüksek performansa sahip işlemciler üretilebiliyor. Apple, bunu amaçlayarak daha iyi performansa ve daha iyi optimizasyona sahip cihazlar geliştirmeyi hedefliyor.

Bizi Google News üzerinden takip et, gündemden haberdar ol.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.