Apple 5 nm çip üretimi için anlaşma sağladı

Mucosoft tarafından tarihinde yayınlandı

Apple 5 nm çip üretimi

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından birisi olan Apple, 2021 yılı için çip geliştiricisi TSMC firmasında yer alan 5 nm üretimi tesislerinin %80’ini doldurmuş durumda.

Apple, şimdiden üretim kapasitesinin büyük bir bölümünü kiralayarak gelecek için ciddi çalışmalar yaptığını gösteriyor.

Rockstar Games GTA VI açıklaması yaptı

Apple 5 nm çip üretimi için TSMC ile anlaştı

iPhone, iPad, iPhone OS gibi çeşitli donanım ve yazılımları ile bilinen Apple, TSMC firmasında yer alan 5 nm üretim tesisi kapasitesinin büyük bir bölümünü alarak gelecek yıl yoğun bir çalışma gerçekleştireceğini gösterdi. Apple firmasının yanı sıra 5 nm üretim tesisinden yararlanan firmalar arasında Qualcomm ve MediaTek de yer alıyor.

Apple 5 nm çip üretimi

TSMC bu kadar yoğunluğa karşı 2021 yılının başlarında yeni bir üretim tesisi açmayı planlıyor. Açılacak olan bu tesis ile birlikte üretim kapasitesi daha da artacak. Yeni açılacak tesis ile birlikte her ay üretilecek olan silikon devre levhasının 9.000 civarında olması hedefleniyor.

Günümüzde Intel yeni yeni 10 nm teknolojisine geçerken AMD uzun süredir 7 nm teknolojisinden yararlanıyor. NVIDIA ise yeni model ekran kartlarını 8 nm olarak üretiyor. 5 nm yarı iletken çip kullanan firmalardan birisi de Apple olarak yer alıyor. Yani şu anlık 5 nm üretimi pek sorun olmasa da gelecekte pek çok marka 5 nm geçişi yapacağı için TSMC’nin üretim kapasitesini buna göre ayarlaması bekleniyor.

 

Bizi Google News üzerinden takip edin, gündemden haberdar olun.

Kategoriler: DonanımTeknoloji

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.