1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Apple Çalışanları Kullanıcıların Bilgilerini Çalarken Yakalandı

Apple Çalışanları Kullanıcıların Bilgilerini Çalarken Yakalandı

Apple Çalışanları Kullanıcıların Bilgilerini Çalarken Yakalandı

Dünya devi teknoloji şirketi Apple bu sefer hırsızlık skandalıyla çalkalanıyor. Şirket çalışanlarından bir grup gizli bir altyapı kurarak Çin’e kullanıcıların kişisel bilgilerini satmış. Çin’de basına yansıyan son haberlere göre Apple‘da görevli en az 20 kişilik bir personel grubu gizli yollarla kurdukları iletişim ağı sayesinde direkt olarak Çin’deki bir kaynağa bilgileri para karşılığı transfer etti.

Çin’e transfer edilen bilgilerin Apple‘da saklanan kullanıcılara ait bilgiler olduğu söylendi. Bu bilgilerin müşterilerin isimlerini, telefon numaralarını ve Apple ID‘lerini içerdiği konuşuluyor. Bilgilerin ise tane başına $1.25 ile $26.50 arasında satıldığı tahmin ediliyor. Hangi bilginin ne kadar ücret karşılığında satıldığı henüz bilinmiyor fakat kesin olan şu ki kredi kartı bilgilerinin bulunduğu bilgiler en pahalı olanlar.

Apple’dan henüz bir açıklama yok

Bahsi geçen haberden sonra yapılan araştırmalarda bilgilerin Çin’deki Guangdong, Jiansgu, Zhejiang ve Fujian şehirlerinde bulunan kaynaklara gönderildiği tespit edildi. Daha sonra Çin Polisinin yaptığı çalışma sonrasında araştırmada ortaya çıkan adreslere operasyon düzenlendi ve bilgisayarla el konuldu.

Bütün bunlar olurken Apple‘dan henüz bir açıklama gelmedi fakat şirketin konu üzerinde çalışmalarda olduğu düşünülüyor. Konunun uzmanları tarafından olayın aydınlatılması için daha çok araştırma yapılması gerektiği söylenirken Apple kullanıcılarını da endişe kaplamış durumda. Kullanıcılar kendi bilgilerinin para karşılığı satılıp satılmadığını merak ediyor.

Şu anlık bilgilerin Çinli Apple kullanıcılarına mı yoksa başka ülkeli kullanıcılara ait olduğu bilinmiyor. Fakat yaygın görüş ise Çinli Apple kullanıcılarının bilgilerinin hedefte olduğu. Çünkü korsanlar da Çinli.

Bir önceki makalemiz olan Ramazanda İzleyebileceğiniz 5 Harika Film v2 başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hasan Burus

Merhaba ben Hasan. İstanbul'da yaşıyorum. Teknoloskop kurucu editörüyüm. Yeni teknolojiler üzerinde araştırma yapmayı seviyorum. Bu araştırmalar sonucunda da size yazılarımı ulaştırıyorum.

Yorum Yap