Apple komisyon oranında değişiklik yapıyor

Mucosoft tarafından tarihinde yayınlandı

Apple komisyon

Apple, App Store’da uygulama paylaşanlar için komisyon oranında önemli bir değişikliğe gidiyor. Firma, yaptığı açıklamada artık bazı geliştiricilerin farklı komisyon oranlarına sahip olacağını açıkladı.

App Store, Apple’ın cihazları için geliştirilen bir mağaza. Bu mağazada Apple kullanıcıları kendi cihazlarına uygulama kurup kullanmaya başlayabiliyor. Geçtiğimiz günlerde Epic Games Store ile sorun yaşayan Apple, yeni bir karar aldı.

Minecraft Star Wars DLC paketi yayınladı

Apple komisyon oranını değiştiriyor

Geçtiğimiz aylarda Apple, Epic Games ile ciddi bir sorun yaşamıştı. Fortnite oyununda özel bir ödeme yöntemi kullanan Epic Games, oyunun App Store mağazasından kaldırılmasına sebep olmuştu. Apple ile Epic Games arasında başlayan dava, komisyon oranının yüksek olması ve Apple’ın tekelleşme isteği sebebiyle açıldı.

Apple komisyon

Apple, bu olaydan sonra yeni bir karar aldı ve komisyonu bazı geliştiriciler için yarı yarıya düşürdü. Firma tarafından yeni yapılan duyuruya göre artık geliri 1 milyon doların altında olan geliştiriciler %15 komisyon ödeyecek, üzerine çıkan geliştiriciler ise %30 komisyon ödeyecek.

Teknoloji firması Apple’ın geliştiriciler için olumlu olan bu adımı atmasının nedeni, hem yaşanan bu olaylar hem de küçük çapta geliştiricilerin daha rahat gelir elde etmesi oldu. Bazı geliştiricilere göre %30 yüksek olsa da alınan bu kararın iyi bir gelişme olduğu belirtiliyor. Yeni sistemin 2021 yılı ile birlikte aktif olacağını belirten Apple, önümüzdeki yıl sistemin işleyişi ile ilgili bilgiler paylaşacağını duyurdu.

 

Bizi Google News üzerinden takip edin, gündemden haberdar olun.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.