1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Apple üretimleri merkezlerini Amerika’ya taşıyabilir

Apple üretimleri merkezlerini Amerika’ya taşıyabilir

Apple üretimleri merkezlerini Amerika’ya taşıyabilir

Dünya’nın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Apple, ABD merkezli bir şirket olmasına rağmen bazı üretim aşamalarını Tayland gibi ülkelerde yapıyordu. Ama Apple üretimlerini tamamen ABD sınırları içinde yapmayı düşünüyor.

Tayland’da iPhone’un bazı parçalarının üretim sorumluluğunu alan Foxconn ve Pegatron’a Apple tarafından üretimin Amerika Birleşik Devletleri’ne taşınabileceği ve bu konu hakkında araştırma yapılması istendiği ortaya çıktı. Bu şirketler kritik iPhone parçası üretimlerini üstelenerek, Apple’a iPhone montajı sağlıyordu. Araştırma isteğinden sonra ise Foxconn üretimin taşınmasına sıcak bakıyor ve Apple ile bu konuyu görüşeceği öğrenildi. Bir diğer üstlenici firma olan Pegatron ise artacak masraflardan dolayı üretim taşınmasından kaçıyor.

Yeni Başkan Donald Trump mı sebep oldu?

Geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletlerinin yeni başkanı seçilen Donald Trump geçmiş bir konuşmasında ABD merkezli şirketlerin ABD dışında üretim yapmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirmişti. Hatta seçim vaadi olarak ABD merkezli şirketlerinin üretimlerini ABD’de yaptıracak yeni kurallar koyacağını söylemişti.

Seçimden sonra çıkan haberlerde Microsoft ve Apple’ın endişeleri onları harekete geçirmiş gibi duruyor. En azından Apple için durum böyle. Çünkü hiçbir büyük şirket, elinde ABD yönetimi gibi bir güç bulunan Trump’a karşı gelmek istemiyor. Trump’ın seçim öncesi çok keskin konuşmaları onun neler yapabileceği hakkında bir görüş sunuyor.

Yazar Hakkında

Merhaba ben Hasan. İstanbul'da yaşıyorum. Yazılımlar, donanımlar, savunma sanayii vb. ilgi alanlarım arasında bulunuyor. Yeni teknolojiler üzerinde araştırma yapmayı seviyorum. Bu araştırmalar sonucunda da size yazılarımı ulaştırıyorum. Açık kaynaklı yazılımları kullanmayı seviyorum.

Yorum Yap