1. Ana Sayfa
  2. İnternet

Artık internet bankacılığıyla E-Devlet’e giriş yapılabiliyor

Artık internet bankacılığıyla E-Devlet’e giriş yapılabiliyor
0

İnsanoğlunun en gelişmiş çağı olan uzay çağında yaşıyoruz. Artık günlük hayatta yaptığımız her işlemi dijital araçlarla yapıyoruz. Bunların arasında kamu işlerimiz de geliyor. Artık bazı işlemler için devlet dairelerinde gitmeden internetten yapabiliyoruz.

Türkiye’de vatandaşların işlemlerini kolaylaştırmak, devlet dairelerindeki yoğunlukların azaltılması amacıyla www.turkiye.gov.tr isimli bir internet sistemi kuruldu. Bu sistemin sloganı ise “Devletin Kısayolu” olarak ifade ediliyor. Bu sisteme giriş yapabilmeniz için PTT’den nüfus cüzdanınızla birlikte E-Devlet şifrenizi almanız gerekiyor.

Artık PTT’den şifre almadan da sisteme giriş yapabilmek mümkün. Bu kolaylığı sağlayan sistem ise internet bankacılığı. Çağımızın vazgeçilmezleri arasına giren internet bankacılığı sizin kimlik bilgilerinizle işlem yaptığından tekrardan bir güvenlik prosedürü gerekmiyor.

PTT’den şifre alınmasının amacı vatandaşların kişisel bilgilerinin korunmasıydı. E-Devlet şifresi sadece muhatabına kimlik doğrulamasından sonra veriliyordu. Bankalar da kullanıcıların bilgilerinin çalınmaması için birtakım güvenlik prosedürleri uygulaması PTT’ye gitmek yerine bir alternatif oldu.

edevlet-banka

İnternet bankacılığıyla E-Devlet’e nasıl erişiliyor?

Öncelikle müşterisi olduğunuz bankanın internet bankacılığı kısmında aktif olmanız gerek. Yani eğer almadıysanız bankanızdan internet bankacılığı şifrenizi almanız gerek. Daha sonra şifrenizde internet şubesine girdikten sonra genelde sağ kısımda olan “Turkiye.gov.tr” logosuna tıklayacaksınız. Tıkladıktan sonra size “Devletin Kısayolu” size bilgilendirme yazısı sunacak. Yazıyı dikkatlice okuduktan sonra turkiye.gov.tr’ye başarıyla giriş yapmış oldunuz. Artık internet bankacılığı ile E-Devlet’e girmek istediğinizde aynı işlemi uygulamanız gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap