1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

ASELSAN 5G’ye hazırlık yapıyor

ASELSAN 5G’ye hazırlık yapıyor
0

Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri arasında bulunan ASELSAN, 5. Nesil mobil iletişim teknolojileri kapsamında Ar-Ge kabiliyetlerini arttırmak istiyor.

ASELSAN ve KEYSIGHT Technologies şirketi, iletişim alanında gelecek versiyon nesil olan 5G gelişmiş geniş bant mobil iletişim alanında beraber çalışma kararı aldı.

Konu ile ilgili duyuru ASELSAN adına Genel Müdür Yardımcıları Yavuz Bayız ve İsmet Atalar ile KEYSIGHT Technologies adına Sorumlu Teknik Başkan Jay Alexander ve şirketin Avrupa sorumlusu Benoit Neel tarafından imzalandı.

ASELSAN ve KEYSIGHT Technologies arasındaki anlaşmanın diğer şirketlere öncü bir davranış olacağı ve gelecek nesil olan 5G ve daha sonraki versiyonlar için büyük bir ortaklık olacağı ifade ediliyor.

İmzalanan anlaşma kapsamında mikrodalga radyo ve anten sistemleri KEYSIGHT Technologies’in ürettiği 5G dalga şekilli jeneratör, sinyal için bir analizör ve vektörel doğrultuda sinyal jeneratörü kullanılarak bir test ortamı kurulacak. Bu test ortamının sağladığı imkan sayesinde 5G’ye dair daha yenilikçi ve şimdiye kadar üretilen teknolojinin daha da üstünde bir gelişme yaşanması hedefleniyor.

Yukarıda bahsedilen test ortamında test edilen her bir telefon ayrı ayrı takip edilebilecek ve yüksek hızda 5G veri transferleri gerçekleşebilecek. Telefonlar aynı anda 5G’ye bağlanıp sistemi test edecek.

“5G çalışmaları durmaksızın devam edecek”

Birbirinden farklı iki ülkenin birer şirketi olan ASELSAN ve KEYSIGHT Technologies uluslararası bir çalışma gerçekleştirerek Dünya’ya rol model oldular. Çünkü günümüzde ülkelerin kendi başlarına, bilgi paylaşımı yapmadan teknolojik araştırmalar yapması yaygın olarak görülüyor. Bu da teknolojinin daha yavaş ilerlemesine neden oluyor çünkü birbirinden farklı kültür ve fikirler birleşerek insanlığı her zaman daha da ileri götürüyor.

Bir başka değinilmesi gereken konu ise bir Türk teknoloji şirketi olan ASELSAN’ın kendisine ortak araştırmacılar bulması ve uluslararası teknoloji hedeflerinde kendisinin de var olduğunu göstermesi. ASELSAN’dan gelen açıklamalarda çalışmaların durmadan devam edeceği ve nasıl bir konumda olduklarının farkında oldukları ima edildi.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap