1. Ana Sayfa
  2. Donanım

Avrupa Birliği şarj girişini değiştirmek istiyor

Avrupa Birliği şarj girişini değiştirmek istiyor
0

Avrupa Birliği şarj girişi ile ilgili önemli bir değişiklik yapmayı düşünüyor. Bu konuda hazırlıkların başladığı belirtildi.

Avrupa Birliği, zaman zaman ortaya koyduğu fikirleri parlamentoya sunarak bir karar almaya çalışıyor. Bu kararlardan birisi de şarj girişiyle ilgili olmakta. AB ülkeleri arasında şarj girişi ile ilgili alınacak olan bu karar genel olarak Apple’ı etkileyecek gibi görünüyor.

PlayStation pil sorunu yeni güncellemeyle giderildi

Avrupa Birliği şarj girişini tek tip yapmak istiyor

Günümüzde birçok telefon modeli bulunuyor. Bazı telefon modellerinin kendine özgü bir şarj girişi dahi bulunabiliyor. Android işletim sistemine sahip telefonlar genel olarak benzer şarj girişlerine sahip olsa da durum Apple kanadında bu şekilde değil. Apple, kendi cihazı için özel bir şarj girişi kullanıyor. Bunun yanı sıra farklı şarj girişlerine sahip modeller de yer alıyor.

Avrupa Birliği şarj

Avrupa Birliği Komisyonu, verdiği bir öneriyle birlikte telefon, tablet ve kulaklıklar gibi pek çok cihazın ortak bir şarj girişine sahip olmasını hedefliyor. Alınacak olan bu karar ile birlikte eğer onaylanırsa ister iPhone olsun ister Android tabanlı bir cihaz olsun aynı porta sahip olmaya başlayacak. Alınacak bu kararın müşterilerin tasarruf sağlaması amacıyla önemli olduğunu belirten yetkililer, bu konunun 10 yıldan uzun bir süredir planlandığını da söyledi.

Alınması düşünülen karar ile birlikte hedeflenen şarj girişi portu USB-C olarak yer alıyor. USB-C portunun standart olmasını isteyen yetkililer, bununla birlikte cep telefonu, oyun konsolu, tablet, kamera, kulaklık ve taşınabilir hoparlör için bu kararın alınabileceğini söylüyor. Apple, yaptığı açıklamada bu kararın tüketiciye zarar verebileceğini belirtti. AB ise konu ile ilgili daha önce açıklama yaptıklarını ve sektör için uzun bir süre verdiklerini dile getirdi.

Bizi Google News üzerinden takip et, gündemden haberdar ol.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap