Bilgisayar Programcılığı Nedir?

Hasan Burus tarafından tarihinde yayınlandı

bilgisayar programcılığı nedir

Bilgisayar programcılığı nedir? ve bilgisayar programcısı ne iş yapar? Bilgisayar programcısı nasıl olunur? Üniversitede bilgisayar programcılığı bölümü hakkında bilgiler. Günümüzde meslekler seçilirken bazı kriterlere dikkat ediliyor. Bunlar mesleğin iş olanakları, gelecekteki yeri, maaş aralıkları vb. Belki de günümüzde önü en açık mesleklerin başında teknoloji ile içli dışlı olan meslekler geliyor. Teknolojik ürünlerin kullanımı da bilgisayar programcıları sayesinde oluyor. Aslında günümüzün teknolojisini ileriye götürenler bilgisayar programcıları. Çünkü onların kurduğu her algoritma, yazdığı her kod geleceğimizi şekillendiriyor.

Bilgisayar programcılığı nedir?

Bu soruyu cevaplamadan önce biraz geçmişe gidelim. Teknoloji, özellikle 2000’li yılların ardından gelişmeye başladı. Bu yıllar Dünya ve Türkiye’de bilgisayar kullanımının yaygınlaşmaya başladığı zaman olarak kabul edilir. Bilgisayarlar daha çok eve ve kullanıcıya erişince doğal olarak daha çok bilgisayar ve yazılım üretimi yapılmasına sebep oldu. Bunun sonucunda da daha çok bilgisayar programcısına ihtiyaç doğdu. Durum öyle görülüyor ki ne kadar çok bilgisayar programcısı yetişirse yetişsin ihtiyaçlar karşılanamayacak. Çünkü geçen her gün yeni bir teknoloji hayata geçiyor ve programcılar bu teknolojiyi üretiyor.

Bilgisayar programcılığı değişik platformlarda değişik diller ile yapılır.

İş dünyasında en çok sorulan sorulardan biri olan “Kaç dil biliyorsunuz?” sorusu bilgisayar programcılığı için de geçerlidir. Çünkü programlama dilleri benzer yanlarının yanında kendi karakteristik özelliklerine de sahiptir. Bu programlama dilleri farklı amaçlarda farklı yerlerde kullanılmak üzerine yazılır. Örneğin C# ve Java aralarında birçok benzerliklere sahip olsa da C#, Java gibi Android sistemler üzerinde çalışamaz.

Bilgisayar Programcısı nasıl olunur?

Bilgisayar programcısı olabilmek için taban seviyeden yukarıya doğru gidelim. Günümüzün iyi bilgisayar programcılarının bir kısmı çocukluk ya da gençlik zamanında bilgisayarla tanışmış kişiler. Bu kişiler çocuk yaşta bilgisayar kullanımı üzerinde uzmanlaşmış oluyor. Bu durum onların bilgisayar programcısı olabilmesi için bir artı yön oluşturuyor. Çocukluğun ardından meslek liselerinde bilişim teknolojileri bölümü okuyan gençler de avantaja sahip oluyor. Çünkü bu öğrenciler 14-15 yaşında ilk kodlarını yazmış oluyor. Öyle ki lise ikinci sınıfta okuyan bir öğrencinin gördüğü dersler bilgisayar mühendisliği birinci-ikinci sınıfındaki derslerle aynı oluyor. Durum böyleyken bu öğrenciler aynı yaşa gelince lise öğrencisinin daha ileride olma ihtimali çok yüksek.

Yukarıdaki durumlar var ancak üniversite ile birlikte bilgisayar programcılığı da öğrenmek mümkün. Ancak meslek lisesinde bilgisayar okumuş olan öğrencilerin farkı muhakkak hissedilecek. Ama endişe edilecek bir durum yok çünkü üniversite bilgisayar programcılığı bölümünde sıfırdan başlayan bir eğitim veriliyor. Ayrıca belirtmeli ki iyi bir bilgisayar programcısı olabilmek için çok çalışmak ve sürekli zihinsel antrenmanlar yapmak gerekiyor. Bu antrenmanlar algoritma üretmek üzerine olmalı. Algoritma üretmeye hakim olmak, her türlü yazılımı geliştirebilmek demektir. Algoritma zekası küçük yaşlardan itibaren de kazanılabilir. Bunun için bilgisayar programcısı olmak isteyenler ne yapmalı diyen bir kişiye algoritma nasıl geliştirilir öğrenmek gerek söylenebilir.

Bazı bilgisayar programcılarının üniversite diploması yoktur. Sadece lise diploması ile birlikte çalışan birçok bilgisayar programcısı bulunur. Ancak bu kişiler kendilerini kanıtlamış, büyük işler yapabilen kişilerdir. Bu kişiler çalıştıkları firmalarda aldıkları maaş diploma sahiplerine göre az olabilir. Bu nedenle bu kişiler daha sonra diplomaya sahip olabilmek için üniversite okuyor. Her zaman kazanabileceğiniz en yüksek diploma size iş hayatında prestij katacaktır.

bilgisayar programcılığı nedir

Gelecek, bilgisayar programcılarının parmakları ucunda.

Bilgisayar programcısı ne kadar kazanır?

Okulunu bitirmiş olan bilgisayar programcısı stajda da edindiği bilgilerle yazılım firmalarında işe başlayabilir. Yeni mezun çalışanlara “Junior programmer, junior developer” denir. Bu kişiler büyük projelerde bazı görevleri üstlenerek tecrübe kazanırlar. Eğer bu yeni mezunlar iyi bir cv verebilir, kendini de ispatlarsa ₺3000 maaş ile işe başlayabilir. Yazılım sektöründe ek olarak da primler de bolca bulunur. Yapılan projelere göre de primler alınabilir. Büyük projeler uzun sürdüğü ve zahmetli olduğu için dolgun primleri vardır. Büyük projelerde yer aldıkça da firma içi konum yükseleceği ve deneyim kazanılacağı için maaş kısa sürede yukarılara çıkabilir.

Yeni mezun kişinin kendi bir projesi de bulunabilir. Yeni mezun olup kendi firmasını kuran, yani bir deyimle kendi işinin patronu olan birçok kişi bulunuyor. Ancak bu durum için mezun kişinin kendisine ve projesine güvenmesi gerekiyor. Elbette ki maddi bir dayanağı da bulmak gerekiyor. Ancak bilgisayar programcısı orijinal bir fikir geliştirmişse kendisine büyük bir kazanç kapısı açabilir. Yazılım dünyasında bu duruma bolca örnek bulunuyor.

Bilgisayar programcılığı nedir sorusuna cevap vermiş olduk. Eğer sizin sorularınız varsa yorum ile belirtebilirsiniz. ÖSYM tarafından duyurulan taban puanlara da buradan ulaşabilirsiniz. Daha önce de 1 milyon yazılımcı projesi hayata geçirilmişti. Onunla ilgili detayı da buradan bulabilirsiniz.

Kategoriler: Teknoloji

Hasan Burus

Teknoloskop kurucu editörü Hasan Burus, bilgisayar mühendisliği öğrencisi. 5 yıldır teknoloji haberleri yazıyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.