Bilgisayar Toplamak İçin Gerekenler

Yeni bilgisayar toplamak isteyenler için her konuya değinilen bir Bilgisayar Toplamak İçin Gerekenler kaynağı bu yazıda. Bilgisayar toplama rehberi.

Günümüzde hazır bilgisayarların pahalı olması ve bu pahalılıkla birlikte istenilen donanımların satın alınamaması nedeniyle bilgisayar kullanıcıları bilgisayar kasaları toplamaya başladı. Bilgisayar kasaları farklı amaçlar için de toplanıyor. Kimi kullanıcılar günlük kullanım için kimisi iş için ve kimisi de oyun için bilgisayar kuruyor. Bu üç farklı amaçtan en çok tercih edilen ise oyun için bilgisayar toplamak.

Bilgisayar toplamak için ilk yapılması gereken hangi amaçla bilgisayar toplandığına karar vermek. Çünkü farklı amaçla toplanan bilgisayar ya da bilinçsizce toplanan bilgisayar hem parasal olarak hem de performans olarak verimle olmayabilir. Günlük kullanım için toplanan bir bilgisayar için oyunların ihtiyaç duyduğu yüksek kaliteli ve pahalı bir ekran kartının takılması gereksiz olur. Bu nedenle amacı belirledikten sonra bütçe ve donanımı kararlaştırmalısınız.

Bilgisayar Toplamak İçin Bütçe

Bilgisayar toplamak için gerekenler konusunun ilki: hangi amaçla bilgisayar toplayacağınızı kararlaştırdıktan sonra bütçenizi oluşturmalısınız. Bütçeniz kullanım amacına göre şekillenecektir. Eğer oyun için bir bilgisayar topluyorsanız ve oyunları en iyi kalitelerde oynamak istiyorsanız bütçeniz yüksek olmak zorunda olabilir. Ama daha günlük ve iş için kullanımlarda normal bütçelerle güzel bilgisayarlar toplanabilir. Yazının başında da belirttiğimiz gibi, topladığınız bilgisayara yaptığınız harcama hazır ve donanımı düşük seviyede olan bir bilgisayardan daha performanslı olabilir.

Bütçenizi harcarken de dikkatli olmalısınız. Çünkü genelde düşük, orta, yüksek donanımların kurulduğu bilgisayarlarda aynı donanımlar kullanılır. Örneğin orta sınıftaki bir işlemcinin yanına yüksek sınıf ekran kartı almak doğru olmaz. Hem verimli çalışma olmaz hem de diğer donanım için daha az bütçe kalmış olur. Ayrıca donanımları alırken de dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü bir donanım diğer mağazalarda daha ucuza satılabilir. Ancak çok ucuza gelecek diye güvenilir olmayan mağazalardan da alışveriş önerilmez.

Bazen de bir donanımı aynı şekilde birden çok firma üretebilir. Bu ürünler arasında da çok fazla fiyat farkı olabilir. Bu durumda en kaliteli üreten firma tercih edilebilir. Ancak bu ürünlerin özelliklerine de bakmak faydalı olacaktır. Ekran kartı üzerinden örnek verecek olursak, Nvidia markasına ait GTX1050 kartı birçok firma tarafından üretiliyor. Bit sayısında çok değişiklik olmasa da GB hafızasında değişiklikler olabilir. Tabi ki kullanıcı yorumlarının da devreye girmesiyle ekran kartları kendini belli eder.

Bilgisayar Kasasını Toplamak, Donanımı Birleştirmek

Bu işlemi gerçekleştirmek için uzman kişi olmak gerekir gibi bir düşünce var. Ancak bu düşünce yanlış. Çünkü bilgisayar donanımlarının nasıl yerine takılacağı kutu içinden çıkan kullanım kılavuzlarında açıkça belirtiliyor. Bilgisayarı toplamak için ilk önce anakartı kasaya monte etmek gerekiyor. Bu işlem başarıyla yapıldıktan sonra en diğer donanımları sıralaması fark etmeden monte edebilirsiniz. Sanıldığının aksine bilgisayar parçaları çok hassas değildir ama tabi ki dikkatli olmak fayda sağlayacaktır.

İşlemciyi monte ederken dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü bir bilgisayarın beyni işlemcisidir. Ayrıca işlemciyi monte ederken arka kısmındaki iletken noktalara sakın dokunmayın. Eğer dokunursanız sizde bulunan elektrik işlemciye gider ve büyük zarar verir. Hatta işlemci bir daha çalışmaz. Yine işlemciyi monte ederken kaliteli ve soğutması iyi olan bir soğutucu kullandığınıza dikkat edin. Bir bilgisayarın soğuk olması onu riskten uzak tutar ve kullanım verimi sağlar. Bunun için kasa soğutucunun da etkili bir şekilde çalışıyor olması gerekir.

Bilgisayarı Topladıktan Sonra

Bilgisayarınızı topladıktan ve klavye, mouse, monitör gibi ihtiyaçlarınızı da giderdikten sonra güzel kullanım sizi bekliyor. Güzel kullanım içinse bilgisayarınızın tozlarını belli aralıklarla temizleyebilirsiniz. Yine elinizde para bulundukça bazı donanımları yenileyebilir ya da daha üst seviyede donanım satın alabilirsiniz. Bilgisayarınızı özenle kullanmak çok uzun sürelerde kullanım olanağı sağlayabilir.

Bir önceki makalemiz olan Apple 500 Milyon Dolar Tazminat Ödeyecek başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Hasan Burus :Merhaba ben Hasan. İstanbul'da yaşıyorum. Teknoloskop kurucu editörüyüm. Yeni teknolojiler üzerinde araştırma yapmayı seviyorum. Bu araştırmalar sonucunda da size yazılarımı ulaştırıyorum.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.