Blogger Nasıl Olunur? Blog Sırları Neler?

Blogger; moda, yaşam stili, makyaj, gezgin gibi kendi seçtiği herhangi bir alanda kendini uzman olarak gören ve bu bilgilerini kendinden başka kişilere katmayı hedefleyen kişinin tam zamanlı işidir.

Son zamanlarda hızla artan mesleklerden biri Blogger olmak. Birçok insan “Blogger” kavramını ve meslek olduğunu kabul etmese de artık bir meslek haline geldi. Daha çok Instagram üzerinden yürütülen bloggerlığı, birçok insan içinden “ben de yapsam mı?” diye en az 1 kere geçirmiştir. Bilgisayardan ya da telefondan kullanıcıya içerik sunmak hepimize basitmiş gibi gelse de aslında içerik üretmek uzaktan bakıldığı kadar kolay bir şey değil.

Birçok kişinin bu işe başlayıp yürütememesi ya da belirli bir kitleye hitap edememesinin sebebi elinde bulunan içerik sayısının yeterli olmaması veya içerik üretememesidir. İçerik üretmek için bol okumalı, bol gezmeli, bol düşünmeliyiz. Bilgi birikimimiz bizi sadece bir adım öteye götürebilir. Eğer bilgi birikimimizi işleyip ortaya fikir sunabiliyorsak attığımız ve atabileceğimiz adımlar daha fazla olur.

Bir sonraki Blogger sorunu ise içeriği kullanıcıya sunamamak. Eğer kafamızda bir içerik varsa ama biz bunu kullanıcıya etkili bir şekilde sunamıyorsak maalesef o içerik bir çöp oluyor. Kullanıcıya, istediği şekilde içerik sunmalıyız. Kendimiz nasıl bir içeriğe bakıyoruz, ne ilgimizi çekiyor, hangi içeriğe neden girip bakıyoruz diye düşünmeli ve buna göre içerik hazırlamalıyız.

Blogger olmanın başlıca bir diğer sorunu ise bunun bir meslek olduğunu yapan kişinin kavrayamaması. Eğer sürekli ve düzenli olarak içerik üretmezseniz kalıcı olamazsınız. 1 ay her gün içerik üretip, 2 hafta hiçbir içerik üretmiyorsanız maalesef kalıcı olamayabilirsiniz. Planlı olmalısınız. Belirlediğiniz saatlerde oturup, düşünüp, araştırıp, hepsini derleyip bir içerik üretmelisiniz. Konunun ne olduğu, nerelerde araştırma yapacağınız, içerik üreteceğiniz saatler belli olmalı ve bu saatlere ihanet etmemelisiniz.

Eğer blogger olmak istiyorsanız başlıca tavsiyelerimiz;

Sabırlı olun; Gelen yorumları kabul edin, engellemeyin, sabırlı olun dinleyin. Her yolda pürüzler vardır. Bu yolun kötü olduğu anlamına gelmez.

Pes etmeyin; Kendinizi güvenin, gelen yorumlarla yılmayın. İstediğiniz kitleye ulaşamadığınızda üzülmeyin, sabredin, daha çok odaklanın.

Çabalayın; Kendiniz bir tık daha ileriye götürebilmek için çabalayın. Hedefiniz hep bir ilerisi olsun.

Büyük hedeflerle başlamayın; Hedefleriniz küçük olsun. “3 haftada 1000 kullanıcı ya sahip olacağım” gibi düşünceleriniz olmasın. Kim bilir belki daha az belki de çok daha fazlası olabilir bilemeyiz.
Ama beklentiniz ne kadar küçük olursa hedefe ulaşmak daha mutluluk verici oluyor.

Para odaklı olmayın; “Ben bu işten para kazanacağım” düşüncesiyle başlamayın. Hedefiniz para olursa kaliteli ve kullanıcı dostu içerikler üretmeniz güç olur.

Fotoğraf çekme tekniklerini öğrenin; Fotoğraf, hangi saatlerde hangi ışık açısıyla daha kaliteli olur bunu kavrayın. Unutmayın elinizdeki makinenin çok ultra lüks özellikleri olmasına gerek yok. Eğer doğru ışıkla doğru bakış açısıyla çekebilirseniz kaliteli fotoğraflar elde etmiş olursanız.

Bahane üretmeyin; İçerik üretmek için, bu mesleğe başlamak için bahaneler üretmeyin. Unutmayın bu hayatta başlıca ve en zor engeliniz sadece kendinizsiniz.

Bir önceki makalemiz olan SEO Kavramı Ne Demek? SEO Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

" Tuğçe Şevval Yıldırım : Merhaba ben Tuğçe. Teknoloji, yazılım, "daha iyisi ne ve nasıl olabilir?" meraklısıyım. Aslen Junior Front End Developer'ım.."

Yorumları Görüntüle (5)

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.