1. Ana Sayfa
  2. Windows
  3. Bu Antivirüsler Windows 10’u Yavaşlatıyor

Bu Antivirüsler Windows 10’u Yavaşlatıyor

Bu Antivirüsler Windows 10’u Yavaşlatıyor

Farklı firmaların geliştirdiği antivirüsler üzerinde yapılan araştırmayla Windows 10’nun bu antivirüslerden nasıl etkilendiği ortaya çıkarıldı.

Antivüslerin bilgisayarlar üzerindeki etkisi her zaman merak konusu olmuştur. Kullanıcılar da her zaman bilgisayarlarını yormadan en iyi işi çıkaran antivirüsleri kullanmak istiyor. Kullanıcıların bu merakını gidermeyi amaçlayan AV-Compratives isimli firma da önde gelen antivirüs yazılımlarını deneyerek sonuçları paylaştı.

Firma testi yaparken Lenovo G50 bilgisayarı kullandı. Bu bilgisayarda Intel i3 işlemci, 4GB RAM ve HDD bir disk bulunuyordu. Bilgisayara Windows 10 Fall Creator Update (Güz Geliştirici Güncellemesi) yüklüydü ve Windows 10’a ait ayarlar varsayılan ayarlardı. Bu araştırma esnasında, dosya taşıma ve rar’lama, rar dosyasını açma, uygulama kurma ve kaldırma, program çalıştırma ve internette dolaşırken sağlanan veriler incelendi.

Araştırma sonucunda ise en beklenmedik etkili Microsoft yapımı olan Windows Defender gösterdi.

Windows Defender performansı

Windows Defender ile ilgili çalışma yapıldığı sırada bir indirme işlemi esnasında dosya kopyalama ve uygulama kurma işlemlerinde azımsanmayacak derecede yavaşlama olduğu görüldü. Yine Windows Defender ile yapılan performans testlerinde 96.7 puan elde edildi. Diğer antivirüs yazılımları ile karşılaştırma yapmak gerekirse ise şöyle: Avira 99.4, Qucik Heal 95.2.

Bütün yazılımların performansları izlendiğinde ise Windows Defender’ın standart bir performans gösterdiği görülüyor. Ancak bu araştırmada en iyi sonuçları Avast, AVG, Bitdefender ve Kaspersky aldı.

Antivirüs yazılımlarının sistemin yavaş çalışmasına sebep olduğu anlar olarak internet sitelerinde gezinme ve bir programın ilk kez açıldığı zaman görüldü.

Antivirüs yazılımlarının farklı şekillerde çalışma yapısına sahip olduğu düşünülünce bu farkların yaşanması doğal olarak görülüyor. Ancak antivirüslerin ilk tercih sebebi bilgisayarı yormasından çok bilgisayarı koruyabilme kabiliyeti oluyor.

Ayrıca bu araştırmanın düşük donanım seviyesine sahip bir bilgisayar tarafından yapıldığı da unutulmamalı. Antivirüs programları daha yeni ve daha gelişmiş donanımlarda yüksek performans sağlayabilir. Özellikle antivirüslerin performansının diske bağlı olduğu unutulmamalı.

 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Yazar Hakkında

Merhaba ben Hasan. İstanbul'da yaşıyorum. Yazılımlar, donanımlar, savunma sanayii vb. ilgi alanlarım arasında bulunuyor. Yeni teknolojiler üzerinde araştırma yapmayı seviyorum. Bu araştırmalar sonucunda da size yazılarımı ulaştırıyorum. Açık kaynaklı yazılımları kullanmayı seviyorum.

Yorum Yap