1. Ana Sayfa
  2. Yazılım

C# Programlama: Kütüphane Eklemek

C# Programlama: Kütüphane Eklemek
0

Bu dersimizde C# kodlarken Visual Studio üzerinden farklı kodları nasıl kullanacağınızı öğreteceğiz.


Using Nedir?

Using, “Kullanılıyor” anlamında yani farklı bir kod kütüphanesi kullanmak istiyorsanız “Using” kullanarak o kütüphaneyi eklemiş oluyor ve o kodları kullanabiliyorsunuz.

Using Nasıl Kullanılır?

Using kullanmak için kodun en üstüne çıkmalısınız. Sonrasında varsayılan olarak ekli olan şu kodu göreceksiniz:

using System;

Burada anlatılan, System kütüphanesindeki kodların çekildiği ve System içerisinde yer alan kodları kullanabilmenizdir. Bunlara farklı örnekler verelim:

using System.Collections.Generic;
using System.ComponentModel;
using System.Data;
using System.Drawing;
using System.Linq;
using System.Text;
using System.Threading.Tasks;
using System.Windows.Forms;

Bunlar da farklı kütüphaneler. Bu kütüphanelerin hepsi System içerisinde mevcut. Eğer bu kütüphaneleri eklerseniz kodları daha kısa girersiniz. Örneğin:

using System.IO;

Yukarıdaki kodu eklemez iseniz “System.IO.File…” şeklinde kodunuz uzar. Eğer eklerseniz “File.WriteAllText…” gibi benzer şekillerde başlarsınız.

using Microsoft.Win32;

Yukarıdaki örnek ise farklı bir kaynaktan çekilen kütüphanedir. Bu sefer System yerine Microsoft üzerinden kod kütüphanesini çektik.

Farklı Kod Kütüphanesi Nasıl Eklenir?

Eğer hazır kütüphanelerin dışında farklı kütüphaneler eklemek istiyorsanız Visual Studio’da öncelikle projenizi açınız. Projenizin sağ kısmında “Başvurular” bölümünde “Başvuru Ekle” kısmına tıklayınız. Burada eğer farklı bir kütüphane ekleyecekseniz “Gözat” butonuna basıp istediğiniz kütüphaneyi seçiniz. Sonrasında eklediğiniz kütüphaneye tik işareti koyun ve Using kodu ile eklemeyi gerçekleştirin.

Yorum Yap