1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Cezayir’de sınav haftası Facebook,Twitter ve 3G kapatıldı

Cezayir’de sınav haftası Facebook,Twitter ve 3G kapatıldı

Cezayir’de sınav haftası Facebook,Twitter ve 3G kapatıldı

Ülke hükumetlerinin internete olan müdahale yeni bir yaklaşım geldi. Cezayir'de sınav zamanı boyunca internet engellenmiş olacak.

Dünya'da internet kullanımının engellenebilirliği tartışılırken bir Kuzey Afrika ülkesi olan Cezayir'den haber geldi. Cezayir de diğer ülkeler gibi -bunlar Hindistan ve Çin- büyük çağlı bir sınırlama getirdi. Hindistan, 2015 Ağustos ayında şiddetli gösterilerde interneti engellemiş, Çin ise Büyük Güvenlik Duvarı (the Great Firewall) küçük bir zarar görünce, VPN kullanıcılarının duvarı delmemesi için interneti sınırlandırmıştı.

Şimdi ise Cezayir sürpriz bir şekilde vatandaşlarına Facebook ve Twitter kullanmayı ve aynı zamanda 3G servisinden yararlanmayı durdurdu. Bu durdurmanın sebebi fakülte diploması sınavlarının sosyal medyaya sızmasından sonra gerçekleşmesi biraz da hak verici bir sebep olarak düşündürüyor.

Bu engellemenin sınav ardından hemen sona ermesi ve kullanımın özgür hale gelmesi Cezayirlilerce bekleniyor.

Bir önceki makalemiz olan Yemek Sepeti'ne Ceza! başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Merhaba ben hBurus. İstanbul'da yaşıyorum. Teknoloskop kurucu editörüyüm. Teknoloji ve oyun dünyasından aldığım haberleri sıcağı sıcağına size aktarıyorum. GG!

Yorum Yap