1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. Chrome 90 güncellemesi güvenliği yükseltiyor

Chrome 90 güncellemesi güvenliği yükseltiyor

Chrome 90 güncellemesi

Google, Chrome 90 güncellemesi ile birlikte güvenlik protokolu güncellemesi yapıyor. Bu güncelleme, güvenliğin bir kademe daha arttığı ve SSL sertifikasını zorlayan bir yapıya sahip olacak.

Google Chrome, dünyanın en çok kullanılan ve gelişmeye devam eden tarayıcıları arasında yerini almaya devam ediyor. Tarayıcı geliştikçe ve güvenlik daha da arttıkça kullanıcıların daha güvenli ortamda vakit geçirmesinin sağlanması hedefleniyor. Yapılan yeni güncelleme çalışması ile birlikte artık güvenlik bir kademe daha güçlü olacak.

Windows 10 ikonları güncelleniyor

Chrome 90 güncellemesi güvenlik arttırıyor

Bazı web siteleri SSL sertifikasına sahip olsa da hem HTTP hem de HTTPS kullanıyor. Yani web siteleri HTTPS’ye sahip olduğu halde HTTP kısmını açık bırakıyor, yönlendirme yapmıyor. Bu durum bazı güvenlik açıklarına yol açabilir, hackerların HTTP üzerinden giren kullanıcıların verilerini çalmasına yol açabilir.

Chrome 90 güncellemesi

Google Chrome yeni aldığı bir karar ile birlikte Google Chrome 90 sürümü ve sonrasında artık HTTP’ye girmeye çalışan kullanıcıları da HTTPS’ye yönlendirecek. Yani artık SSL sertifikasına sahip olan bir web sitesi HTTP girişini aktif bıraksa dahi doğrudan HTTPS’ye yönlendiriliyor olacak. Bu özellik SSL sertifikasına sahip bir protokolden girmeyi unutan kullanıcılar için önemli bir ayrıcalık olmakta.

Bazı kullanıcılar Chrome 90 güncellemesi ile birlikte SSL sertifikasına sahip olmayan web sitelerine ne olacağını merak ediyor olabilir. Eğer sitenin SSL sertifikası bulunmuyor ise bu sitelere HTTP ile girilmeye devam edilecek. Bu özellik yalnızca SSL sertifikasına sahip sitelerin doğrudan HTTPS’ye yönlendirilmesini sağlıyor.

Bizi Google News üzerinden takip et, gündemden haberdar ol.

Bir önceki yazımız olan YouTube video kalitesi düşüyor başlıklı makalemizde video kalitesi ve YouTube hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap