Çin 6G uydusu fırlattı, özellikleri neler?

Henüz birçok ülke 5G’ye yeni geçmişken, hatta buna Çin de dahilken Çin 6G çalışmalarına başlamıştı. Şimdi de bu çalışmalar ile ilgili somut bir adım atıldı ve Çin tarafından uzaya ilk 6G uydusu fırlatıldı.

5G dahi hayatımıza daha yeni yeni girecekken, Türkiye’de dahi henüz 5G’ye geçilmemişken 6G çalışmaları kaldığı yerden devam ediyor. 5G, 4G’ye göre sağladığı yüksek hızda internet ve nesnelerin interneti konusunda oldukça başarılı olması ile biliniyor. 6G’de ise bu durum daha da güçlenecek ve daha büyük çalışmalar yapılacak.

Starlink 200 Mbps internet hızına ulaştı

Çin 6G uydusu için ilk uyduyu uzaya fırlattı

Çin, henüz 5G’ye geçeli 1 yıl olmasına rağmen 6G çalışmalarına bir an önce başlamıştı. Bu konuda somut bir adım atan ülke, uydu ürettikten sonra bu uyduyu yörüngeye fırlattı. Dünya yörüngesine test amaçlı gönderdiği bu uydu, birçok konuda 6G’nin gelişiminde etkili olacak.

Çin’in yapmak istediği, uzayda yüksek frekanslı terahertz spektrumu ile neler yapılabileceğini test etmek. Ne kadar yüksek hıza ulaşılabileceği, nelerin başarılabileceği veya kapasitenin ne kadar iyi olduğu gibi pek çok konuyu inceleyecek olan ülke, bu konuda büyük bir adım atıyor.

Çin 6G uydusu

Tianyan 05 olarak duyurulan uydunun bazı özel işlevleri de yer alıyor. İçerisinde bulunan gelişmiş özel optik algılama sistemi sayesinde orman yangını, afet durumu, ormancılık, tarım, hayvancılık, altyapı, inşaat halindeki binalar gibi çeşitli konularda bilgi verebiliyor. Bu sayede dünyada ne olup bittiği uydudan kaliteli bir şekilde anlaşılabilir hale geliyor.

 

Bizi Google News üzerinden takip edin, yeniliklerden haberdar olun.

Bir önceki yazımız olan Volkswagen fabrika ile ilgili duyuru paylaştı başlıklı makalemizde Araba, Araç ve dünya hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz... E-mail girmeniz taktirde, yorumunuz cevaplandığında bildirim alacaksınız.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.