Çin elektrik kesintisi sebebiyle teknoloji devlerini etkiliyor

Mucosoft tarafından tarihinde yayınlandı

Çin elektrik kesintisi

Çin elektrik kesintisi sebebiyle teknoloji devlerinin zor anlar yaşamasına sebep oluyor. Alınan bu kararlar fiyatları etkileyebilir.

Çin, kirli havası ile biliniyor. Bu bölgede hava kirliliği sebebiyle ölen pek çok kişi bulunuyor. Hava kirliliği o kadar belirgin seviyede ki üst katmanda büyük bir duman dahi oluşabiliyor. Hükümet, karbon salınımını azaltıp hava kirliliğini önlemek adına çeşitli çalışmalar yapıyor.

iOS 15.1 beta güncellemesi yayınlandı, önemli hata giderildi

Çin elektrik kesintisi nedeniyle firmaları etkiliyor

Çin hükümeti, zorunlu elektrik kesintilerine başladı. Hükümet, karbon salınımını düşürmek için çeşitli yöntemler uyguluyor. Bu da uygulanan yöntemlerden birisi olarak yer alıyor. Elektrik kesintileri sebebiyle pek çok teknoloji firması da bu durumdan olumsuz etkileniyor. Intel, NVIDIA, Apple ve Tesla gibi pek çok firmanın Çin’de üretim tesisleri bulunuyor. Bundan ötürü alınan karar firmalar için oldukça önemli.

Çin, enerji taşıyıcı fiyatlarındaki artışı limitlemek ve karbon salınımını düşürmek için bazı büyük üretim tesislerine giden enerjiyi kesme kararı aldı. Alınan karar ile birlikte bazı firmalar üretime ara vermek zorunda kaldı. Hükümet tarafından yapılan açıklamaya göre Çin’deki elektriğin yaklaşık %65’inin kömürden geldiği söyleniyor.

Çin elektrik kesintisi

Çin, alınan bu kararı bir anda uygulamak yerine önce firmalara uyarı gönderiyor. Sonrasında kesinti uyguluyor. Çin’de hizmet veren Chang Wah Technology firması ay sonuna kadar fabrikalarını kapatma kararı alırken bir diğer firma Eson Precision Engineering, gece vardiyasına ağırlık verilmesini istedi. Unimicron Technology şirketi ise talepleri karşılamak adına diğer bölgelerdeki tesislerde yer alan üretimin arttırılacağını belirtti.

Bizi Google News üzerinden takip et, gündemden haberdar ol.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.