Çin Steam konusunda sert kararlar uyguluyor

Çin Steam konusunda sert kararlar uygulamaya devam ederken bununla birlikte hükümetin aldığı yeni kararlar oyun dünyasını etkiliyor.

Çin, büyük bir nüfusa sahip olmasıyla beraber oyun yapımcılarının da ilgisini çeken bir pazar oluyor. Dünya pazarıyla birlikte Çin pazarına da girmek isteyen oyun yapımcıları buradan elde edecekleri gelirleri düşünerek özenli bir iş yapmaya çalışıyor. Çünkü Çin hükümeti oyunlar hakkında katı kararlar uyguladığı için oyun yapımcılarının da bu ülkede oyun yayınlaması için dikkatli olmaları gerekiyor. Yeni alınan kararlar ile birlikte oyun yapımcıları ülkede zor duruma girmiş durumda.

Tomb Raider ücretsiz hale geldi

Çin Steam konusunda kararlarını katılaştırdı

Ülkede yakın zamanda Steam platformu yasaklanmıştı. Yapılan yasaklama ile birlikte vatandaşlar artık Steam’e erişim sağlamakta zorlanıyordu. Bunun yanı sıra Çin’de Steam’ın küresel sürümü yasaklanmış olsa da ülke içerisinde Çin sürümü bulunuyor. Bu platformda ise oyunların sayısı oldukça düşük. Steam’ın yasaklanmasının ardından yeni bir olay gündeme düştü. Çin, bilindiği üzere oyun firmalarına karşı baskıcı bir tutum sergiliyor. Yalnızca oyunlara değil diğer firmalara karşı da böyle bir tutum sergiliyor.

Related Post

2021 yılında paylaşılan bir raporda yeni oyunların onay için gereğinden fazla agresif olduğu kabul edilmişti. Bundan dolayı Temmuz ayında oyunlara lisans verme durumunun askıya alınmasına karar verilmişti. Bu yasağın ne kadar süreceği konusunda da bir bilgi verilmemişti. Yasağın halen devam etmesi sebebiyle ülkede yeni oyunlar lisans alamıyor ve yayın yapamıyor. Yaşanan bu durum sebebiyle 140.000 işletmenin iflas ettiği açıklanıyor. 2020 yılında ise 180.000 işletmenin iflasa sürüklendiği belirtiliyor.

Bizi Google News üzerinden takip et, gündemden haberdar ol.

Mucosoft:

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.