1. Ana Sayfa
  2. İnternet

Cinsiyet içerikli küfürlerin yarısı kadınlar tarafından

Cinsiyet içerikli küfürlerin yarısı kadınlar tarafından
0

İngiltere’de düzenlenen bir araştırma, sosyal medya platformu Twitter’da cinsiyetçi küfürler içeren gönderilerin yarısını ülkedeki kadınlar tarafından paylaştığını ortaya çıkardı.

İngiltere’deki bir düşünce kuruluşu olan Demos tarafından gerçekleştirilen bir araştırma, Twitter’da cinsiyetçi küfürler içeren gönderilerin yarısını ülkedeki kadınların paylaştığını keşfetti.

Araştırmanın yürümesi için cinsiyetçi küfürlere maruz kalan İngiltere’den 6 bin 500 Twitter hesabı incelendi. Saldırgan olan  ve cinsiyetçi küfürleri telaffuz eden 10.000 Twitter hesabının %50 civarı kadın olduğu belirlendi.

En çok kullanılan iki cinsiyetçi küfürü takip eden Demos araştırmacısı Alex Krasodomski-Jones, “Çalışmamız, kadınlar için gerçekten kişisel ve travmatik bir deneyimin kuş bakışı fotoğrafı niteliğinde değerlendirilebilir”dedi.

Twitter’da cinsiyetçi küfürlerin hem kadınlar hem de erkekler tarafından ortak dile getirildiğini dile getiren araştırma, küfre maruz kalanların da belli haklara sahip olmasını düşünüor.

Araştırma, İngiliz parlamentosunda sunulacak.

Yorum Yap