Clean Master Google tarafından kaldırıldı

Google Play Store’da yer alan 1 milyar indirmeye sahip Clean Master adlı uygulama, telefonunuzun temizliğinden ve daha optimize çalışmasından sorumlu. Telefon performansını artıran bu uygulama hakkında bazı gerçekler ortaya çıktı.

Clean Master, Google Play Store’da Yasaklandı

Google, geçtiğimiz ay 600’ün üzerinde uygulamayı kuralları ihlal ettiği gerekçesiyle kaldırdı. Bu uygulamalar arasında 1 milyar indirmeye sahip popüler olan Clean Master uygulaması da yer alıyordu.

Google tarafından kaldırılan bu uygulamanın kullanıcıların internet etkinliklerini kaydettiği öğrenildi. Yapılan incelemelere göre Çinli firma Cheetah tarafından geliştirilen Clean Master, kullanıcıların internet geçmişi, gizli internet geçmişi, kablosuz erişim noktası bilgileri gibi birçok bilgilerinin alındığı belirtildi.

İlginizi Çekebilir

Cheetah, bu konu hakkında yaptığı açıklamada kullanıcı verilerini topladıklarını doğruladı. Bunu yapma amacının nedeni ise verilerin güvenliğinin kontrolünü sağlamak olduğu olarak açıklanıyor.

Clean Master Nedir?

Clean Master, Çinli firma Cheetah tarafından geliştirilen bir performans geliştirme uygulamasıdır. Telefonun performansını artırmak için geliştirilen bu uygulama, telefonun depolamasında yer açar, güvenlik taraması yapar, uygulamaları kontrol eder ve bazı özel güvenlik sistemleri ekler. Telefonunuzun güvenliği ve performansı için kullanılan bu yazılım, kısa sürede popüler hale gelerek 1 milyarı aşan bir indirmeye sahip oldu.

Bir önceki makalemiz olan Windows 10 2004 ile bizi neler bekliyor? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Mucosoft:

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.