Çoklu Evren Teorisi ve Paralel Evren

Bu konuda paralel evrenler, çoklu evren teorisi ve evren hakkında bazı bilgiler vereceğiz.


Biliyorsunuz ki şu anda Dünya’da yaşıyoruz. Evrenimiz ise zamanla keşfedildi ve daha uzak noktalara kadar ulaştık. Şu anda evrenin sonuna ulaşamasak bile teleskoplar ile büyük bir yol katettik. Bu sayede şu anda evrenin çok uzak noktalarını ve geçmiş halini görmekteyiz. Bunun detaylarına birazdan gireceğiz. Şimdi konu hakkında madde madde açıklamalarımıza geçelim.

Evrene Bakarken Zamanda Yolculuk Yapıyoruz

Evrenin uzak bir noktasına bakarken aslında şu anki halini değil, geçmişteki halini görmektesiniz. Bildiğiniz üzere ışık hızı 1 saniyede yaklaşık 300.000 km yol alıyor. Örneğin 1 milyon 200 bin km uzak bir noktaya bakarsanız o bölgenin yaklaşık 4 saniye önceki halini görürsünüz. Eğer 30 milyon km uzaklıktaki bir yere bakarsanız 1 dakika 40 saniye önceki halini görürsünüz.

Olayı anladığınıza göre şimdi asıl konumuza dönelim. Evrende milyarlarca km uzaklık değil, ışık yılı ile yani daha uzak yerleri hesaplamak için kullanılan bu birim ile evrenin yıllar önceki halini görebiliyoruz.

Evrenin Sonunda Ne Var?

Bu soruyu cevaplamak için henüz erken, çünkü evrenin sonu henüz keşfedilmedi fakat evrenin çok geniş bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Teleskoplar en uzak noktaları keşfetmeye devam etse de henüz evrenin sonu hakkında bir veriye ulaşmadılar. Evrenin en uzak noktalarını incelemeye devam eden araçlar şu anda görev yapmaktadır. Ayrıca şunu belirtmeliyiz ki evrenin ötesini inceleyen uzay araçları evrenin geçmişteki halini gözlemlemektedir. Şu anki hali nasıldır bilinmez ama zamanla öğreneceğiz.

Paralel Evren Teorisi

Bazı bilim insanları, evrenin sonunda yeni bir evrenin yer alacağını düşünüyor. Yani bu evrenin dışında yeni evrenlere ulaşabileceğimiz farklı evrenler var. Her evrende ise farklı fizik yasaları mevcut. Fakat şu anki teknolojimizi düşünürsek o kadar uzağa ulaşmamızın henüz kolay olmadığını belirtmek isteriz. Çünkü aradaki mesafe yüksektir.

Paralel ve Çoklu Evrenler Hakkında Bazı Örnekler

Çoklu evrenlerin olduğunu düşünerek bu örnekleri yazıyoruz. Bu yazdığımız örnekleri teori olarak düşünebilirsiniz.

Örneğin siz burada öğretmenlik mesleğinde çalışıyorsunuz. Diğer evrende size benzer bir insan mimar mesleğinde çalışıyor. Diğer evrende ise zenginsiniz. Belkide Dünya yerine farklı bir gezegende yaşıyoruz.

Diğer örneğim ise şöyle: Eğer paralel evrenler var ise belkide zamanın diğer yıllarında yaşanıyor olabilir. Örneğin başka bir evrende 1500’lü yıllar, diğerinde 2000’li yıllar, diğer evrende ise 3000’li yıllar yaşanıyor olabilir. Yani evrende farklı zaman ve teknolojiler olabilir. Hatta belkide bizim evrenimizin her saniyesi farklı evrenler ile bulunabilir. Bu sayede zamanda yolculuk mümkün olabilir. Fakat bunun genişliğini düşününce ne kadar büyük olabileceğini hesaba katmamız lazım.

Diğer bir örnek ise paralel evrenler belki farklı canlıların ve fizik yasalarının olduğu bir yerdir. Örneğin burada yer çekimi, galaksiler ve gezegenler var ise başka evrende daha farklı yasalar olabilir.


Konumuzun sonuna geldik. Eğer sizinde bu konu hakkında düşünceleriniz var ise bize yorumlarda açıklayabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan SüngerBob KarePantolon'daki Karakterler başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

" Mucosoft : ."

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.