1. Ana Sayfa
  2. Donanım
  3. Depolama Birimleri Nelerdir?

Depolama Birimleri Nelerdir?

Depolama Birimleri Nelerdir?

Bu içeriğimizde depolama birimlerinden ve özelliklerinden bahsedeceğiz. Peki depolama birimleri nelerdir?


Depolama Nedir?

Depolama birimlerinden bahsetmeden önce size depolamadan bahsedeceğim. Birkaç eşyanın bir yerde depolanmasına depolama denir. Bir sandık, çanta, dolap, kitaplık gibi eşyalar da aslında birer depolama birimidir. Kısacası depolama işlemi yapılan her sistemde bu olay geçerlidir. Ama biz bu konuda elektronik depolama birimlerinden bahsedeceğiz.

Depolama Birimi Nedir?

Önceden cihaz için uygulamalar disk üzerinde tutulurdu. Yani işletim sistemi şeklinde çalışırdı. Fakat sonradan bu işe kolaylık sağlanması için özel bir işletim sistemi ve bu işletim sistemi için uygulamalar geliştirilmeye başlandı. Örneğin DOS oyunları DOS tabanlı sistemlerde çalışıyordu. Şu anda bu oyunları çalıştırmak için DOS emülatörü kullanmaktasınız. Windows işletim sistemlerinde ise Windows uygulamaları çalışmakta idi. Kısacası işletim sistemine bir uygulama yüklemek için insanlar depolama alanına ihtiyaç duymuşlardır ve disklerin yanında bir de depolama birimi kullanmışlardır.

Depolama birimi, insanların verileri depolamasını sağlayan bir sistemdir. Örneğin işletim sistemi kurdunuz. İşletim sistemini disk olmadan çalıştırmak için bu veriler depolama birimine işlenmektedir. Sonrasında bu işletim sistemi üzerinden depolama biriminizi yönetebilir, yeni uygulamalar yükleyip kayıt sağlayabilirsiniz. Özet olarak depolama birimi, verileri koruyan bir donanımdır.

Depolama Birimleri Nelerdir?

Birçok depolama birimi bulunmaktadır. Öncelikle hala kullanılan depolama birimlerinden bahsedelim. Şu anda HDD ve SSD en yaygın depolama birimlerindendir. Bunun dışında taşınabilir HDD ve SSD’ler de bulunmaktadır. Ayrıca USB bellek, DVD, CD disklerde birer depolama birimidir.

Şimdi nostaljik kısma geçiş yapalım. Floppy Disk sistemini biliyorsunuzdur sanırım. Bu sistem, disketleri çalıştıran sistemdir. Yani o büyük ince yapı ama 1-2 MB arası depoya sahip sistem. Şu anda pek kullanılmasa da genel olarak nostalji amaçlı kullanan vardır büyük ihtimal. Sizi zamanda daha da geriye götürerek farklı bir depolama olan plaklardan bahsedelim. Plaklar, üzerinde ses kaydı olan bir depolama birimidir. Gramafon ile birlikte plağın üzerindeki ses kayıtları okunur. Plak üzerindeki her parçada sesler bulunmaktadır. Gramafon bu sesleri plağın üzerinde gezerek size iletir. Kasetler ise plaktan sonraki depolama birimlerindendir. Daha çok müzik ortamında kullanılmıştır. Kasetlerin büyük ve küçük formatları bulunmaktadır.

Parfum Mekani TR

HDD

HDD, mekanik bir sistem ile çalışan depolama birimidir. Üzerinde dönen disk bulunmaktadır. Diskin okunması ve yazılması için metal disklerin üzerinde dönen bir parça mevcuttur. Bu parça diskler ile birleşmeden küçücük bir boşluk ile dönmektedir. RPM ise diskin üzerindeki parçanın dönme hızını belirlemektedir. Ne kadar hızlı ise o kadar kalitelidir. HDD’nin avantajları arasında kaliteli olması, dikkatli kullandığınızda uzun ömürlü olması, yüksek boyutlara sahip olması gelir. Dezavantajları ise mekanik sistem olduğundan dikkatli kullanmak gerekir. Örneğin diskin üzerine mıknatıs koyarsanız diskiniz aşırı bir şekilde yavaşlayacaktır. Bundan dolayı bu riskli hareketi yapmanızı tavsiye etmeyiz. Bunun dışında diskinizin içini açarsanız bir daha kullanamayabilirsiniz.

SSD

SSD, mekanik bir sistem olmadan çalışır. Bazı SSD’ler RAM görünümüne sahiptir. Elektronik bir kart görünümüne sahip SSD’ler, sessiz ve HDD’lere göre kat kat daha hızlı bir şekilde çalışır. En önemli avantajları arasında hızlı bir sisteminizin olması, düşük güç tüketimi, daha az ısınması, disk birleştirmeye gerek duymaması yer alır. Dezavantajları arasında ise hızlı olmasının yanı sıra veri güvenliği açısından bazı konularda riskli olması, HDD’ye göre pahalı olması gelir.

Bir önceki makalemiz olan Yurt Dışından Sadece 5 Ürün Alabileceksiniz başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yorum Yap