Dijital Hizmetler Vergisi kaldırılıyor

Mucosoft tarafından tarihinde yayınlandı

Dijital Hizmetler Vergisi

Dijital Hizmetler Vergisi yapılan anlaşma çerçevesinde kaldırılıyor. Bununla birlikte ek gümrük vergilerinin de kaldırılacağı belirtildi.

Bu vergi, ülkemize geçmiş dönemlerde giren ve dijital hizmetlerden alınan vergiydi. Bu vergiyle birlikte pek çok şirket dijital alanda yaptıkları işlemler sebebiyle bu vergiden sorumlu olmuştu. Bunun yanı sıra bir de gümrük vergisi bulunuyor. Bu vergi, ithalat ile birlikte ülkeye giren ürünlere uygulanan vergiler. Bazı ülkelere ek gümrük vergileri uygulanabiliyor. Yeni alınan karara göre artık bu vergilerin bir kısmı kaldırılıyor.

Rüya reklamlar ile dolmaya başlayabilir

Dijital Hizmetler Vergisi kalkıyor

Türkiye, daha önce dijital hizmetlere uygulanan vergi ile birlikte dijital sektörde hizmet veren şirketlerden vergi alma kararı almıştı. Amerika Birleşik Devletleri’nin ise Türkiye’ye uyguladığı pek çok ek gümrük vergisi bulunuyordu. Aralarında İngiltere, Fransa, Avusturya, İtalya ve İspanya’nın da bulunduğu ülkeler yeni bir anlaşmaya imza attı. Atılan anlaşmaya göre dijital alanda alınan bu vergi kaldırılıyor. Buna ek olarak Amerika Birleşik Devletleri de Türkiye’ye uygulanan ek gümrük vergilerini kaldıracağını belirtti.

Dijital Hizmetler Vergisi

Özet geçmek gerekirse alınan yeni kararlar ile birlikte iki ülkenin ve diğer ülkeler arasında imzalanan bu anlaşmanın ülkeler arasında bazı değişiklikler yapacağı görülüyor. Bu değişikliklerden birisi dijital olarak alınan verginin kaldırılması. Bir diğer değişiklik ise Amerika Birleşik Devletleri’nin almış olduğu ek gümrük vergisinin kaldırılması oldu. Alınan bu kararlar, ülkedeki bazı ürün ve hizmetlerin fiyatlarını düşürecek bir adım olacak. Bu da vatandaşlar için önemli bir adım olarak ön plana çıkıyor.

Bizi Google News üzerinden takip et, gündemden haberdar ol.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.