1. Ana Sayfa
  2. İnternet

Drone’lar Verilerinizi Çalabilir!

Drone’lar Verilerinizi Çalabilir!
0

Yakın zamanda İstanbul merkezli bir Türk Yazılım Şirketinin CEO’su ve Siber Güvenlik Uzmanı, siber korsanların yeni bir yönteme imza atarak, artık verilerinizi çalmak için Uçan Droneları kullanmaya başladıklarını açıkladı. Bu açıklamaların detayları siber güvenlik uzmanları ve beyaz şapkalı hackerları ilgilendirse de, sonuçları son kullanıcıyı etkiliyor.

Drone’lar WiFi Sinyallerini kullanarak verilerinizi çalabilir.

Siber Korsanların el attığı bu yeni yöntem, Şifresiz Wi-Fi’lere neden güvenilmemesi ve dolayısıyla bağlanılmaması gerektiğini bir kez daha gözler önüne seriyor. Uzmanın anlattığına göre Hacker’lar öncelikle Drone’a Pineapple isimli bir Router/Modem tarzı bir cihaz bağlayıp kalabalık sokaklarda uçuruyorlar ve bu hiç dikkat çekmiyor. Bu cihaz ise WiFi sinyalleri yayıyor ve sokakta şifresiz, ücretsiz Wi-Fi varmış gibi gösteriyor. Ki bu imkanı da sunuyor zaten fakat kullanıcıların bu ağa bağlanması ile birlikte kişisel bilgileri kötü niyetli korsanların eline geçiyor.

Siber Güvenlik Uzmanı, Bugün sadece ABD’de 1 Milyonu aşkın sivil drone olduğunu, Türkiye’de ise bu sayının 35 bin civarı olduğunu belirtirken, internet kullanıcılarının bu gibi saldırılara maruz kaldıklarında yaşayacakları sorunları en aza indirgeyebilmek için önceden önlem olarak üye oldukları sitelerde varsa iki faktörlü doğrulamayı aktif etmeleri ve şifrelerini korumaları gerektiğini söyledi.

drone-lar-verilerinizi-calabilir-2.jpg

Drone’ların yaygınlaşmaya başlaması ile birlikte pek çok sorun gündeme gelmeye başladı, Kameralı drone’ların sebebiyet verdiği mahremiyet sorunları bunun en büyük örneği. Bu veri çalma tekniği ile birlikte bu sorunlara çok yaygın olmayacak olsa da bir yenisi eklenecek gibi görünüyor.

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap