Dünya Dönmeseydi Ne Olurdu?

Yaşadığımız bu evrende var olmasına ve gerçekleşmesine rağmen hiç farkında bile olmadığımız pek çok olay gerçekleşmekte. Bu olaylardan en önemlisi ‘Dünya’nın dönüşü’. Dünya üzerinde yaşamamıza rağmen Dünya’nın döndüğünü hissedememekteyiz.

Bu ise aslında bizler için büyük bir yanılgı içerisinde olduğumuza işaret. Kendi doğal algılarımız ile bu tam da içerisinde yaşadığımız Gezege’nin dahi döndüğünü anlamamız bunca yıl sürmüşken evrende gerçekten neler olup bittiğini anlamamızın ne kadar süreceği büyük bir merak konusu.

Eğer donmeseydi veya bir anda dursaydı ne oldu? sorusunu sizlere maddeler halinde aşağıda açıklamaya çalışacağım.

Dünya Dönmeseydi Neler Olurdu?

1- Yer  Çekimi

Dünyanın dönmemesi durumunda Dünya’nın yer çekimi yok olurdu. Bunun sebebi Dünya dönerken oluşturduğu manyetik alan tamamiyle bozulmasıdır. Bu durum ise tahmin edebileceğiniz üzere yer yüzünde bulunan her ‘şey’ bir yerlere savrulurdu. Ayrıca bu savrulma neredeyse 130km hızla gerçekleştirdi. Bunun yanı sıra fırtına ve kasırgalar ani doğa olayalarının meydana gelmesi de söz konusu.

2- Mega Tsunamiler

Yer çekiminin yok olması ile sizlere her şeyin savrulacağını belirtmiştik. Nitekim her şeye su da dahil. Tahmin edeceğiniz üzere yer yüzündeki en büyük su kaynakları ise okyanuslar. 130 km/how hızlık bir savrulmanın ardından büyük okyanuslar da tahmin edemeyeceğimiz şekilde dev tsunamilere yol açacaklardır.

3- Zaman Kavramı

 Dünya’da insanlar zaman kavramını doğrudan Güneşin batışı veya doğuşu ile olgusallaştırır. Fakat Dünya’nın dönmemesi durumunda insanların oluşturduğu bu zaman olgusu ortadan kalkacaktır. Nitekim gün, ay, yıl gibi en temel zaman kavramları Dünya’nın dönüşüne bağlı.

İlginizi Çekebilir

4- Dünya’nın Şekli

 Dünya genel kanının aksine tam bir küre şeklinde değil elips şeklindedir. Bu elipslik ise Dünya’nın hem Güneş’in çevresinde ve hem de kendi etrafında dönüşünün meydana getirdiği bir sonuçtur. Dünya eğer donmeseydi bunun sonucunda oluşan elips şekli de haliyle yok olacaktır ve Dünya tam bir küre halini alacaktır.

5- Kıtaların Şekli

Dünya donmeseydi kutuplarda oluşan basıklık ortadan kalkacaktır ve Dünya’daki tüm kara parçaları tek bir merkezde toplanıp tıpkı Dünya’nın henüz yeni oluştuğu zamanlardaki gibi tek bir kıtaya dönüştürdü.

6- Dünya’nın Ekseni

Dünya’nın eğikliği bilindiği üzere mevsimlerin oluşmasına sebep olmaktadır. Tabiki anlayabileceğiniz gibi bu olay da Dünya’nın dönüşünün ortaya çıkardığı bir durumdur. Kısacası Dünya dönmeseydi Dünya eğik olmayacaktı ve haliyle mevsimler de olmayacaktı.

7- Manyetik Alanlar

Yine hiç fark edemediğimiz ve ayını zamanda pek çok insanın varlığından dahi haberi olmayan manyetik alanlar Dünya’nın dönüşü ile alakalıdır. Bu manyetik alanlar Dünya’nın tıpkı görünmez bir kalkan gibi gök cisimlerinden korumaktadır. Ayrıca gök cisimlerinin dışında Güneş’te meydana gelen patlamalardan oluşan radyasyon dalgalarından da Gezegenimiz bu manyetik alanlar sayesinde korunmaktadır.

8- Dünya Yaşamı

Yukarıda bir çok kötü etki saymışken Dünya üzerinde bir canlının hayata kalabilmesi söz konusu bile değildir. Nitekim meydana gelen olaylar oluşan afetler ve değişimler Dünya’da sadece yaşamı değil diğer bir çok şeyi dahi yok olmaya itecektir.

Not: Bir çok mikroganizmanın yaşaması düşük bir ihtimal de olsa bazı bakteri türlerinin mevcut en zorlu uzay koşullarında bile hayatta kalabildiklerini de hatırlatmakta fayda var.

Bir önceki makalemiz olan Ay’a GSM Ağı Şebekesi Kurulacak başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Faris Kaya: Bilim, teknoloji konularıyla ilgilenen ve video oyunlarını seven bir kişi olan Faris, yaklaşık 3 yıldır bu konularla ilgili makale ve haberler yazıyor. 24 yaşında olan Faris ayrıca İngilizce çevirmenlik bölümünde okuyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.