1. Ana Sayfa
  2. Liste
  3. Dünya Üzerindeki En Değerli 5 Taş Çeşidi

Dünya Üzerindeki En Değerli 5 Taş Çeşidi

Dünya Üzerindeki En Değerli 5 Taş Çeşidi

Dünya üzerinde bir çok taş ve metal bulunmakta bunların bazıları Dünya üzerinde çeşitli koşullar ve evreleri tamamladıktan sonra oluşur kimileri ise Dünya dışından atmosferimize gelen gök taşları sayesinde yer yüzüne ulaşır. İnsanoğlu da gösteriş ve zarafet açışından nadir ve güzel görünümlü bu taşları kimi zaman bir eşya kimi zaman bir aksesuar kimi zaman ise sadece koleksiyonuna eklemek için bu taşları satın alır ve ya maden vb. yerlerden çıkartır.

 

İşte kimi zaman zarafet ve güzellik açışından üzerimizde taşımak istediğimiz kimi zaman da koleksiyonumuza katmak istediğimiz en değerli 5 taş;

 

  • Jadeite


Yeşim taşının bir çeşidi olan Jadeite oldukça nadir bir taş çeşidi. Değeri; Karat başına 3 Milyon Dolar.

 

  • Serendibite


 

Serendibite ilk olarak 1902 yılında Sri Lanka’da bulunmuştur ve adı Arapça’da Sri Lanka adasının adı olan “Serendib” den gelmektedir. Değeri; Karat başına 1.8 Milyon Dolar.

 

  • Grandidierite


1903 yılında Madagaskar’da keşfedilen bu taş mavi tonlarında ve oldukça nadir bulunmakta. Değeri:  Karat başına 100 Bin Dolar.

 

  • Kırmızı Elmas


 

Elmas başlı başına nadir bulunan ve doğada oluşumu dahi milyonlarca yıl alan bir madendir. Öyle ki bu madenin bir çok rengi de mevcut (beyaz, sarı, yeşil gibi) bu renkler arasında en çok rağbet ve ilgi göreni de kırmızı olanıdır. Değeri: Karat başına 2.5 Milyon Dolar.

 

  • Mavi Lal Taşı


 

Lal taşı doğada genellikle yarı saydam kırmızı renkte bulunur ve tarihte insanlar tarafından Tunç Devrinden beri kullanıldığı bilinmektedir. Lal taşının mavi renkte bulmak oldukça zor olduğundan mavi renkli lal taşının değeri oldukça yüksek. Değeri: Karat Başına 1.5 Milyon Dolar.

 

 

Sizlere birbirinden değerli ve nadir 5 taş çeşidini gösterdik.  Umarız bu taşlardan herhangi birini bir gün elde edersiniz. 🙂

Yazar Hakkında

Bilim, teknoloji konularıyla ilgilenen ve video oyunlarını seven bir kişi olan Faris, yaklaşık 3 yıldır bu konularla ilgili makale ve haberler yazıyor. 24 yaşında olan Faris ayrıca İngilizce çevirmenlik bölümünde okuyor.

Yorum Yap