1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Dünyada Siber Saldırılar Düzenlendi

Dünyada Siber Saldırılar Düzenlendi

Pazar günü Türkiye’ye ve Dünya’nın birçok bölgesine karşı DDOS saldırıları gerçekleşti.

Telekom

Siber güvenlik, günümüzün en önemli gereksinimlerinden birisidir. Çağımızın şartlarından dolayı artık çoğu işimizi teknoloji ile hallediyoruz. Eğer sisteminize güvenlik eklemezseniz hackerlar veya kendini hacker sanıp bot atan bazı insanlar tarafından birçok saldırıya maruz kalabilirsiniz. Bundan dolayı günümüzde dışarıya açık sunucularınızı çok sıkı güvenlik önlemleri ile korumalısınız. Exploit, SQL injection, shell, DDOS gibi çeşitli güvenlik açıkları vardır. Bunlar arasında en tehlikeli olanlarından birisi shell açığıdır. Bu açık ile hackerlar makinenize erişip tam yetkiye sahip olabilirler. Kısacası sistemlerinizi çok iyi korumalısınız.

 

Türk Telekom ve Garanti Bankası Etkilendi

Pazar günü Dünya çapında gerçekleşen, özellikle Çin, ABD ve Rusya’nın saldırılar düzenlediği DDOS ataklarından sonra Türk Telekom ve Garanti Bankası en çok etkilenen kurumlar olmuştur. Türk Telekom, konu hakkında gelen saldırıların kısa sürede uzmanlar tarafından püskürtüldüğünü açıkladı.

DDoS nedir?

DDOS Nedir?

DDOS, bir web sitesine gereğinden fazla istek göndererek o web sitesinin hizmet vermesini engellemeye yönelik çalışmalara verilen sistemdir. Yukarıdaki makaleden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Türkiye'nin ilk Bilgisayarı başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yorum Yap