Dünyada Yeni Bir Kıta Oluştu

Artık bilim insanlarının kabul ettiği yeni bir kıta var. Peki bu kıtanın özellikleri neler? Nasıl oluştu? Nerede?


Bilim insanları tarafından artık Dünya’nın yeni kıtası olarak kabul edilen bir yer oluştu. Bu kıta, okyanus üzerinde oluşum gösteren devasa bir oluşum haline gelmiş ve gelişmeye devam etmektedir. Eğer önlem alınmaz ise her geçen yıl büyüme gösterip gezegenimizi saracak bir boyuta ulaşacaktır. Yaklaşık bir Avrupa kadar geniş olan bu kıta, bu kadar gelişmesini neye borçlu dersiniz?

7. Kıta Temsilcisi İstanbul’da

Plastik ve çöplerden oluşan kıtanın temsilcisi, Türkiye’ye uğradı. Türkiye’de önemli açıklamalara değinen temsilci, insanların çöplerini ve plastiklerini denize atması ile kıtanın daha da gelişeceğinden bahsetti.

Çevremiz Kirleniyor

Koç Holding, plastiklerin kullanımı ve çevre kirliliği ile ilgili hazırladığı videoda insanların bu konuda daha bilinçli olmasını hedefliyor. Şu anda çöpler, Dünya’nın çeşitli yerlerine yayılmış durumda. Bir yer var ki Dünya’nın en eski çöplerini bile barındırıyor. Okyanusta oluşan bu devasa çöp adası, Türkiye’nin yüzölçümünün 5-7 katı büyüklüğünde. Yani çok geniş bir alanı kapsıyor. Bilim insanları ise bu çöpler için bir çözüm yolu arıyorlar.

Çözüm

Biz normal bir insan olarak eğer aldıysanız aldığımız plastik poşetleri doğaya bırakmayıp uzun süre kullanmalıyız. Bunun yerine daha dayanıklı poşetler de kullanabilirsiniz. Geri dönüşüme önem gösterip gerekli ürünleri uygun yere bırakmalısınız. Devletler ise bu konuda geri dönüşüm ve proje yatırımlarını artırmalıdır. Okyanustaki çöplerin temizlenmesi hakkında ise ağ çözümü önereceğim. 2 gemi, ağları saldıktan sonra bu çöpleri çekip toplayabilecektir.

Bir önceki makalemiz olan Microsoft ile Ücretsiz Kaliteli Oyunlar Oynayın başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Mucosoft:

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.