1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Dünyanın En Hızlı 10 Otomobili

Dünyanın En Hızlı 10 Otomobili
0

Bir çok araba tutkunu için arabanın tüm diğer özelliklerinden ziyade hızı oldukça önemli bir yer alıyor. Bunu bilen araba firmaları ise tüm proje ve çalışmalarını en hızlı ve en güvenli arabayı üretmek üzere geliştiriyorlar. Hal böyleyken insanlar dünyanın en hızlı otomobili hangisi diye merak ediyorlar biz de sizlere Dünya üzerinde kabul görmüş en hızlı 10 Otomobili sizlere sunacağız. Aşağıda göreceğiniz bu liste yavaştan hızlıya doğru ilerlemektedir. Kısacası listenin başında duran 10. numaralı araba listemizdeki en yavaş arabadır ve listenin sonunda duran 1 numaralı araba da listemizin en hızlı arabasıdır.

Dikkat; tanıtılan araçların hızları “KM” değil “Mil” üzerinden ifade edilmektedir.

İşte Size Dünyanın En Hızlı 10 Otomobili

10) Pagani Huayra BC (238 mph)

Ücetici firma standart Huayra’ya göre daha hafifçe ve daha güçlü olan BC motoru 789 beygir gücü üretmek için mesai yaparken, toplam boş ağırlığı 2,645 lb’ye kadar düşürdü. Bu da beş kat daha güçlü olan en yeni Honda Civic Coupe ile aynı ağırlığa sahip olduğu anlamına geliyor. Pagani Huayra BC’nin en üst devir hızı 238 mil / saat olarak karşımıza çıkıyor.

9) McLaren F1 (241 mph)

Bu otomobil karbon fiber gövdesi, altın astarlı motor yuvası ve merkez sürücü koltuğu ile bugüne dek üretilmiş en gösterişli otomobillerden biri olabilir. McLaren F1 hem görünüşü hem de 241 mil / saat hızı ile herkesi büyüleyebilecek bir araç.

8) Koenigsegg CCR (242 mph)

2005 senesinde İtalya’nın Nardo pistinde CCR’si saatte 242 mil hıza ulaşarak kısa süreliğine de olsa dünyanın en hızlı otomobili ünvanını o dönem elinde tutmayı başarmıştı. O yıllardan bugüne hala dünyanın 8.hızlı otomobili olarak gelen CCR‘ı da yabana atmamak gerek. Koenigsegg CCR saatte 242 mil hıza ulaşabilmekte.

7) Saleen S7 Twin Turbo (248 mph)

Alüminyumdan ve çelik materyallerden oluşan hafif bir şaseye monte edilen araç, 0’dan 60’a kadar 3.3 saniye gibi çok küçük bir sürede çıkabilir. Otomobilin en dikkat çeken istatistiği ise 248 mil / saat’lik  üst hız limitine ulaşabilmesi.

6)SSC Ultimate Aero (256 mph)

Sürücülerine saf bir sürüş deneyimi sunmayı amaçlayan bu aracın üreticileri usta olmayan bir sürücü için oldukça tehlikeli olduğunu belirtiyor. Otomobilin  256 mil / saat hıza ulaşması tehlikenin ne kadar ciddi olduğunu da gösterecek nitelikte.

5)Bugatti Veyron Super Sport (268 mph)

Volkswagen’ın ürettiği bu otomobil 1.7 milyon dolarlık bir fiyata sahip ve 1000 beygir gücünde. Aracın çıkabileceği en üst hız limiti ise 268 mil / saat .

4) Bugatti Chiron (261 mph)

Yunan mitolojisinde Centaur’a benzetilen Bugatti Chiron, Veyron’un her yönden biraz daha gelişmiş bir modeli olarak karşımıza çıkıyor. Hızının yanı sıra konfor ve görünüşü ile de oldukça iddialı olan Chiron 2,6 milyon dolarlık bir fiyat ile piyasada yerini alıyor. Hızı ise 261 mil / saat şeklinde.

3)Hennessey Venom GT (270 mph)

2014 yılında Kennedy Uzay Merkezi’nde bir denemede 270.4 mil / saat hıza ulaşan Hennessey, her ne kadar başarı elde etse de bu başarı resmi koşullar altında gerçekleşmediği için resmi kayıtlara geçemedi. El yapımı ve kusursuz bir güzelliğe sahip olması en önemli özellikleri arasında.

2) Koenigsegg Agera RS (278 mph)

Resmi olarak kayda geçmiş Dünanın en hızlı arabası Koenigsegg Agera RS‘dır fakat listemizde 2. yeri alabilmiştir. Sebebi ise 1.sıradaki otomobilin açıklamasında yer almaktadır.  Koenigsegg Agera RS 278 mil / saat hıza çıkabilen nadide bir araçtır.

1) Hennessey Venom F5 (301 mph)

İşte listemizin zirvesinde yer alan araç Hennessey Venom F5 resmi olarak olmasa da bir çok hız denemesinde saatte 301 mil hıza ulaşan araç. Ayrıca yapılan denemelerin sonuçlarına göre araç 0’dan 249 mil hıza 30 saniyede çıkabiliyor. Adeta bir uçak kadar hızlı giden Hennessey Venom F5 ne yazık ki resmi şartlar altında bir teste tabi tutulmadı.

Bu listemizde sizlere Dünyanın en hızlı 10 otomobilini gösterdik. Sizin de bu konu hakkında görüş ve düşünceleriniz olursa yazımızın hemen altında bulunan yorum kısmına düşüncelerinizi yazabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap