1. Ana Sayfa
  2. Bilim ve Uzay
  3. Dünyayı Karıştıran Elektron Deneyi

Dünyayı Karıştıran Elektron Deneyi

Dünyayı Karıştıran Elektron Deneyi

Merhaba Teknoloskop okurları, bu gün size bilim insanlarının bile çözemediği ilginç bir deneyden bahsedeceğiz.


Bu deneyi anlatırken yukarıdaki 4 şekilden yararlanacağız. Buna göre deneyi daha iyi anlayacaksınız. Şunu da belirtmeliyim ki bu konuyu size en iyi şekilde ve anlayacağınız dilde anlatacağız. Yani bu beyin yakan konuyu kolaylıkla anlayabileceksiniz. Öncelikle bu deneye başlamadan önce bazı kavramları ve bilgileri öğrenmelisiniz.

Kuantum Fiziği Nedir?

Kısacası fizik yasalarından daha farklı işleyen sistemlerdir. Şimdi bu konuyu biraz daha açalım. Atom altı dünyası, yani atomun içinde elektron, proton ve nötron bulunmaktadır. Ortasında ise çekirdek vardır. Atom altı dünyası ise burada başlar. Hatta bunların da altı vardır. Yani çok çeşitli ve detaylı bir dünya. Hatta atom altı dünyası evren ve uzayımıza da benzer. Hatta bazı teorilere göre atom altı dünyası farklı bir evren olabilir. Nedenini birazdan daha iyi anlayacaksınız.

Özet geçecek olursak atom altı dünyasında fizik yasaları daha farklı işler. Bundan dolayı bu sisteme kuantum fiziği denmektedir.

Atom Nedir?

Atom, evrendeki her şeyi oluşturan temel yapılardan birisidir. Yani siz, çevrenizdeki her şey, bilgisayarlar, telefonlar, Güneş, Dünya, bitkiler ve gördüğünüz her şey atomdan meydana gelmiştir. Ayrıca bir ilginç bilgi daha verelim. Aslında siz hiç bir şeye dokunmuyorsunuz. Atomlar birbirleriyle birleşmemektedir. Örneğin masa birleşik gözüküyor fakat aslında atomları ayrı bir şekildedir. Sadece birbirleri ile bağ kurarlar.

Atomun altında elektron, proton ve nötron vardır. Merkezinde ise çekirdek bulunur. Asıl ilginç bilgi ise bunlar küçücüktür ve %99’un üstünde bir boşluk içermektedir. Daha bitmedi, bu kadar hayret edici bilgi daha başlangıç. Size daha birçok ilginç bilgi vereceğiz. 🙂

Atomun altı olduğu gibi proton, nötron, elektron ve çekirdeğin de altı vardır. Hatta bilim insanları altının da altını gözlemlemişler ve plank uzunluğuna kadar ulaşmışlar. Bu ölçü birimi düşündüğünüzden bile daha küçüktür. Açıklamak gerekirse bir protondan 20 kat daha küçük bir birimdir.

Parfum Mekani TR

Evren İle Benzerliği

Atom altı dünyasını incelediğinizde sanki uzayın kendisini görürsünüz. Uzay ile benzerliğini daha iyi anlamak için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Atom altı dünyasındaki farklı evren teorisi ise bundan dolayı oluşmuştur. Bunu destekleyen en önemli kanıt ise atom altı dünyasındaki fizik kurallarının farklı işlemesi.

Çift Yarık Deneyi Nedir?

Şimdi gelelim yukarıdaki görsele. Bu olayı daha iyi anlamanız için profesyonel çizim yeteneklerim ile size bu deneyi anlatacağım. ._.

İlk şekilde duvar 1’de yarıkların olduğunu, duvar 2’de ise yarıklardan geçecek objelerin olacağını belirtelim. Baştaki makine ise ortasında duracak. Öncelikle bir su düşünün. Duvar 1’de ise tek yarık olduğunu düşünün. Su yarığı geçince tek dalga halinde gider. Fakat duvar 1’de 2 yarık olursa dalgalar kesişme noktalarında daha fazla dalgaya sebebiyet verecektir ve farklı bir görüntü oluşacaktır.

Bilim insanları bu deneyi elektronlarla da denediler ve ilginç bir sonuca vardılar. Tek yarık bulunan bir duvardan atılan elektronlar şekil 2’de olduğu gibi duvarın ortasında biriktiler. 2. deneyde ise çift yarıktan atılan elektronlar su dalgaları gibi duvarın her yerine yayıldılar. Yani şekil 4’teki olay bundan bahsetmektedir. Bilim adamları belki birbirlerine çarptıkları için olduğunu düşünerek bu deneyi tek tek atarak test ettiler fakat yine şekil 4’teki sonuç oluştu. Bu sefer gözlemci koyarak test ettiler. Şekil 3’teki gibi oldu.

Sonuç olarak elektronlar ile yapılan bu deneyde elektronların bir canlı gibi gözlemlendiğini anlayınca düzgün bir şekilde gelmeleri, bilim insanlarının kafalarını karıştırdı. Bu olay ve bunun gibi birçok olaydan dolayı kuantum fiziği sistemi ortaya çıktı.

Kuantum fiziğinde daha birçok ilgi çekici olay var. Bu yazıyı size en iyi şekilde anlatmaya çalıştık. Anlamadığınız yerleri yorumlarda sorabilir, kafanızdaki soruları giderebilirsiniz. 🙂

Bir önceki makalemiz olan Radyasyon Ne Kadar Tehlikeli? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yorum Yap