1. Ana Sayfa
  2. İnternet

Edge Tarayıcı Android ve iOS’a Geliyor

Edge Tarayıcı Android ve iOS’a Geliyor
0

Windows Phone’dan ve mobil sistemlerden yüzü gülmeyen Microsoft, uygulamalarını Android ve iOS üzerinde kullanılabilir hale getirerek kullanıcılara erişmeye çalışıyor. Dünya üzerinde en çok kullanılan işletim sistemi Windows‘un sahibi ve geliştiricisi olan Microsoft geçtiğimiz yıllar botunca birçok kez Windows’un mobil versiyonlarını piyasaya sürdü. Ancak bu versiyonlar Android ve iOS gibi rakiplerin karşısında pek de tutunamadı. Durumun böyle devam edemeyeceğini anlayan Microsoft, Windows Phone desteğini sonlandırarak başka bir yol izlemeye karar verdi.

Microsoft karar kıldığı bu yolda bütün uygulamalarının Android ve iOS ile çalışabilir hale getirmeyi hedefliyor. Her ne kadar Edge, Android ve iOS üzerindeki ilk Microsoft uygulaması olmasa da yeni vizyon belirlenmesinden sonra bir ilk olacak.

Bilgisayar ve mobil Edge eş zamanlı olacak

Kullanıcılar hesaplarıyla birlikte Edge‘ye giriş yaptıkları zaman kişisel bilgisayarlarında ve telefonlarında favorilerine, okuma listelerine ve diğer içeriklere ortak olarak erişebilecek. Bu içerikler sürekli olarak senkronize olacak. Henüz beta olan Edge’yi şimdiden kullanmak isteyenler buradan ulaşabilirler. Beta versiyon sadece Android için kullanılabiliyor. İlk olarak sadece İngilizce olarak kullanılmaya başlanacak olan Edge‘de parola yöneticisi de bulunacak. Aslında sayılan bu özellikler diğer tarayıcılarda da bulunuyor. Microsoft’un bu tür bir açıklama yapmasının sebebi olarak, mobil tarayıcı pastasından pay almak istemesinden dolayı olduğu düşünülüyor. Çünkü Microsoft isminin her geçtiği kategoride rakiplerine karşı üstünlük kurmak istiyor.

Edge’nin işi zor

Edge, kendi üreticisinin değil de rakip firmaları ürettiği cihazlarda kullanılmak istediği için işi zor. Çünkü Apple üretimi iPhonelar yine Apple yazılımı Safari ile Android yazılımı telefonlar da Chrome ile kullanıcı karşısına çıkıyor. Üstelik Safari ve Chrome geldikleri telefonlar üzerinde varsayılan tarayıcı olarak geliyorlar. Hal böyle iken Edge‘nin kullanımda üst sıralara çıkması epey bir zaman alabilir.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap