1. Ana Sayfa
  2. Donanım

Elon Musk çip için onay bekliyor

Elon Musk çip için onay bekliyor
0

Elon Musk çip için onay almaya başlayacak. İnsanlara yerleştirilmesi düşünülen küçük çapta çipler için belirli bir tarih sunuldu.

Günümüzde teknoloji hızlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor. Her geçen yıl farklı şeylerle karşılaşabiliyoruz. Geçmişte ilkel bilgisayarlar, ev telefonları ve çevirmeli internet gibi teknolojiler popüler iken şu anda kablosuz hızlı internet, kuantum bilgisayarlar ve sanal gerçeklik teknolojisi daha çok ön plana çıkıyor. Gelecekte ise insanların beyinlerine yerleştirilen çiplerin daha çok gündemde yer alacağı ve daha çok kullanılacağı düşünülüyor.

Google Fotoğraflar kilitli klasör sistemine kavuşuyor

Elon Musk çip yerleştirmek istiyor

Elon Musk’ın sahip olduğu Neuralink şirketi, son yıllarda beyne çip yerleştirme ve beynin daha aktif kullanılmasını sağlamayı amaçlıyor. Bu bağlamda geçtiğimiz dönemlerde domuzlar üzerinde bir deney uygulayan Elon Musk, bu teknolojinin nasıl kullanılabildiğinden bahsetmişti. Deney üzerinde domuzların hareketine göre beynin belirli bir tarafına sinyal gidiyordu. Yani domuz ne yapmak istiyor ise beyin o sinyali veriyor ve grafiğe yansıtıyordu. Kısacası gizemleri tam olarak çözülemeyen beyin için tersine mühendislik yöntemi kullanılıyordu.

Elon Musk çip

Gelecekte insanların hayatını kolaylaştırması düşünülen beyne yerleştirilecek olan bu çipler, özellikle dijital eşyaları uzaktan kontrol etme konusunda sıklıkla kullanılabiliyor olacak. Beyne veri okuma her ne kadar kolay olsa da asıl zorluk beyne veri yazma kısmında. Çünkü dediğimiz gibi tersine mühendislik ile sinyalleri işliyorlar. Bu şekilde beynin çalışma mantığı kısmen anlaşılmış durumda fakat tam olarak çözülemediği için beyne veri yazmak şu anda kısmen mümkün. Elon Musk, yaptığı açıklamada 2022 yılında FDA onayını beklediğini açıkladı. Bu onay sonrasında çip insanlar üzerinde kullanılabiliyor hale gelecek.

Bizi Google News üzerinden takip et, gündemden haberdar ol.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap