En fiyasko işletim sistemleri (Video Haber)

İşletim sistemi, bir bilgisayar üzerinde bulunan, kullanıcı ve donanım arasındaki arayüzdür. Bilgisayar donanımlarını kontrol edebilmek ya da çalıştırabilmek için bir işletim sistemine ihtiyaç vardır. Aynı zamanda kendine has özellikleri olan işletim sistemleri, yeteneklerini kullanabilmeleri için bilgisayar donanımına ihtiyaç duyarlar.

Günümüze kadar birçok işletim sistemi üretilmiş ve türetilmiş ve de bunların bir çoğu halen kullanımdadır. Bir işletim sistemini en iyi ve en kaliteli addebilmemiz için onun hızlı, kararlı, donanıma tam destekli ve kullanıcı dostu olması gerekir. Böyle bir işletim sistemı üretene ne mutlu!

Fakat bir de tam tersi durum var ki… Öyle bir işletim sistemi üretiyorsunuz o da gelmiş geçmiş en kötü işletim sistemleri arasına giriyor. Üretici için ne vahim bir durum! Onu kullanan kişi -eğer var ise- sizin arkanızdan neler der bir düşünsenize… O yüzdendir ki işletim sistemi üretici firmalar, sistemler üzerinde yoğunca çalışıyorlar.

Bu çalışmalara rağmen kötü olan sistemler de tabi ki var. Her şeyin iyisi olduğu gibi… Şimdi size bu listeyi sunuyoruz ve erken bir uyarı yapıyoruz: Geçmiş kötü anılarınız tekrar canlanabilir!

İlk olarak: Windows Vista

Yazının başlığını görür görmez aklınıza direkt olarak bu sistem geldi, biliyoruz, Windows Vista… Vista ilk olarak 8 Ocak 2006’da yayınlandı. Kararlı sürümü ise 30 Ocak 2007’de yayınlandı. En son kararlı desteği ise Nisan 2009’da aldı. Yani Vista’nın ömrü iki senelik.

İşletim sistemi dünyasında pastanın en büyük dilimini elinde tutan Microsoft, Windows XP’den sonra yayınladığı bu sistemle adeta hayal kırıklığı yaşattı. Vista her ne kadar birçok yenilik içerse de ağır ve kullanıcının isteklerine ve işlemlerine cevap vermez bir sistemdi. Her ne kadar sistem gereksinimler çok fazla istemiyormuş gibi gözükse de hiçbir şekilde hızlılık yoktu. Hatta o zamanlarda Türkiye’de genel olarak orta sınıf işlemciler ve donanımlar kullanıldığı için kullanıcılar çok fazla şikayette bulunmuştu. Fakat şunu da belirtmek gerekir ki Vista’dan sonra gelen Windows 7 işletim sistemleri arasında önemli bir yere sahip.

İkinci: BlackBerry OS

BlackBerry OS, 1999-2013 yılları arasında Java tabanlı BlackBerry marka akıllı telefonlar için geliştirilmiş mobil işletim sistemidir. İlk sürümü 1999 Şubat’ta yayınlanan BlackBerry OS, bugüne kadar 7 ana sürüm ve pek çok güncelleme yayınladı. Blackberry Os da Vista gibi ağır çalışan, kullanıcının işlemlerine cevap vermeyen bir sistem olarak hafızalara kazındı. Blackberry marka telefonlarla birlikte gelen Blackberry OS, en çok da telefonu açarken geçen uzun zamandan dolayı en fiyaskolar listesine girdi. Fakat buna rağmen bir hayli fazla kullanıcıya ulaşan Blackberry telefonlar Android işletim sistemli telefonların yaygınlaşmasından sonra adeta piyasadan silindi.

Son olarak, Windows 8

Windows 7’den sonra duyurulan ve 26 Ekim 2012’de piyasaya sürülen Windows 8 ilk çıktığı zamanlarda kullanıcılardan çok büyük tepkiler aldı. Kullanıcıların Windows 7 gibi işlevsel ve çok sevilen işletim sistemi beklerken karşılarına gelen Windows 8 tam bir hayal kırıklığı oldu. Bunun sebeplerinden biri de hatırlayacağınız üzere “Başlat” butonun 8’de kaldırılmasıydı. Bununla birlikte Microsoft aslında yeni alışkanlık kazandırmak ve bu zamana süre gelen bir geleneği bozarak insanlara yeni bir şey sunmak, kullandırmak istiyordu. Ayrıca değişen sistem işlevleri, görselleri kullanıcıları çok fazla yordu ve uğraştırdı.

Kısaca özetledik ve üç sistemi yazdık. Sizin öneriniz ya da bu listeye girmemeli dediğiniz sistem var mı?

Bir önceki makalemiz olan En çok kullanılan programlama dilleri başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Hasan Burus :Merhaba ben Hasan. İstanbul'da yaşıyorum. Teknoloskop kurucu editörüyüm. Yeni teknolojiler üzerinde araştırma yapmayı seviyorum. Bu araştırmalar sonucunda da size yazılarımı ulaştırıyorum.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.